Salon w dobrym świetle

0
1738
fotolia.com, 111880651 | Autor: hd3dsh

Salon – miejsce reprezentacyjnie, najważniejsze pomieszczenie w domu. Pokój, w którym odpoczywamy po powrocie z pracy, oglądamy telewizję w gronie rodziny, bawimy się z dziećmi czy pijemy herbatę w towarzystwie przyjaciółek. Aby przestrzeń w pokoju dziennym była jeszcze bardziej funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie, warto zatroszczyć się o dobrze dopasowane oświetlenie, które z jednej strony wpłynie pozytywnie na nasz nastrój, a z drugiej przyczyni się do zwiększenia komfortu użytkowania tego wnętrza.

Jakie lampy pasują do salonu?

Tak naprawdę – każde. Na pewno w centralnym punkcie pomieszczenia powinna znaleźć się ładna lampa wisząca z okazałym abażurem – świetnie sprawdzi się tu kryształowy żyrandol. Salon to miejsce reprezentacyjne, więc w tym pokoju można postawić na eleganckie, okazałe żyrandole, abażury czy szklane klosze. Dobrze dopasowana lampa pięknie podkreśla styl wnętrza, a nawet może stanowić centralny punkt i swoisty element dekoracyjny, wokół którego będzie się koncentrować uwaga domowników i gości. Taka duża lampa wisząca wygląda szczególnie dobrze w przestronnych salonach, w których nie brakuje wolnego miejsca, a także w nowoczesnych wnętrzach, w których ogranicza się do minimum inne dodatki.

Ciepłe światło warunkiem dobrego nastroju

Decydując się na żyrandol, warto pomyśleć o prawidłowym dopasowaniu żarówki. Otóż warto wybrać taką, która będzie emitowała ciepłe światło – jak się okazuje, ciepła barwa światła wpływa korzystnie na nastrój i samopoczucie, sprzyja wyciszeniu, zrelaksowaniu się, a zarazem pomaga w nawiązaniu kontaktów międzyludzkich. Ciepłe światło pięknie podkreśla przytulny charakter wnętrza, więc pasuje do każdego salonu, który zwykle urządza się w jasnych, kremowych odcieniach. Taki żyrandol emitujący od góry snopy subtelnego światła wyczaruje niepowtarzalne efekty wizualne, fenomenalnie podkreśli linię mebli i wydobędzie z mroku szczegóły aranżacji – kolorowe poduszki, zawieszone na ścianie fotografie czy koronkowy obrusik na stoliku kawowym. Nie da się ukryć, że warto poświęcić trochę czasu i wybrać taki model żyrandola, który wpisze się w nasze oczekiwania i charakter pomieszczenia.

Nie tylko żyrandol

Praktycznym rozwiązaniem oświetleniowym w przypadku salonu jest też stojąca lampa podłogowa, którą warto postawić koło ulubionego fotela, a także efektowna lampka stołowa z dużym abażurem, która wygląda bardzo wdzięcznie na komodzie czy parapecie. Sprawdzą się tu także kinkiety czy halogeny, zwłaszcza w tzw. strefie przejścia, np. bezpośrednio nad dywanem, na którym lubią bawić się dzieci. Lampa podłogowa z regulowanym kloszem to ulubiony atrybut miłośników czytania – można ją dopasować do swoich potrzeb, ustawić na linii wzroku i spędzać przy niej długie wieczorne godziny, zatracając się w przygodach bohaterów ulubionych książek! W tym przypadku również warto postawić na żarówki z ciepłą barwą, które nie będą męczyły wzroku i przyczynią się do poprawy samopoczucia. Jeśli relaks, to tylko w ciepłym świetle!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ