Prowadzenie KPIR

0
1738
Prowadzenie KPIR

Co oznacza skrót KPIR? Otóż jest to nic innego jak książka przychodów i rozchodów. Jest to niesamowicie ważny dokument w przypadku, gdy prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybraliśmy podatek liniowy lub opodatkowanie na zasadach ogólnych. Ponadto księgę przychodów i rozchodów muszą prowadzić wszystkie spółki jawne osób fizycznych oraz spółki cywilne osób fizycznych i spółki partnerskie. Warto dodać, że wyżej wymienione podmioty są zobowiązane do prowadzenia takiej księgi w przypadku gdy ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych za poprzedni nie przekroczyły 2 milionów euro w równowartości waluty polskiej. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorcy są zobligowani do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.

Prowadzenie KPIR w teorii wydaje się być proste, jednak w takich sytuacjach lepiej zainwestować w dobre biuro rachunkowe, które dopełni wszystkich formalności za nas. Warto poczynić tego typu inwestycję, ponieważ wszystkie kwestie rachunkowe bardzo często potrafią być mocno stresujące, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców. Dobre biuro rachunkowe jest w stanie odciążyć przedsiębiorcę w takich kwestiach, dzięki czemu ma on możliwość skupienia się na innych, ważniejszych rzeczach związanych z prowadzeniem swojego przedsiębiorstwa. Obowiązki prowadzenia KPIR przez biuro rachunkowe są ściśle określone.

Z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów zwolnione są podmioty, które świadczą usługi przewozu osób i towaru przy użyciu taboru konnego lub pracują jako adwokat w grupie adwokackiej. Ponadto, jeśli przedsiębiorcy opłacają podatek dochodowy w formie zryczałtowanej lub dokonują odpłatnego zbycia składników majątku, to również są one zwolnione z prowadzenia tego typu księgi. W dzisiejszych czasach bardzo mało osób prowadzi KPIR samodzielnie. Tego typu formalności są raczej zlecane wykwalifikowanym biurom podatkowym, które w znacznym stopniu redukują ryzyko wystąpienia różnego rodzaju pomyłek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ