Prawidłowy montaż okien

0
1067
Prawidłowy montaż okien

Trzeba zdawać sobie przede wszystkim sprawę, że na właściwy montaż okna składa się bardzo duża liczba czynników oddziałujących nie tylko na energooszczędność, ale również funkcjonalność i bezpieczeństwo danego rozwiązania.

Rekomendowane jest posiadanie określonych preferencji przy zakupie stolarki budowlanej w kwestii koloru bram, okien, drzwi, a także kształtu poszczególnych elementów dodatkowego wyposażenia. Ludzie w zdecydowanej większości przypadków zapominają jednak o właściwej instalacji. Trzeba mieć świadomość, że nieodpowiedni montaż może doprowadzić do utraty korzyści, jakie mogą nieść bardzo wysokie parametry produktu.

Właściwe osadzenie stolarki

Należy mieć świadomość, że podstawą właściwego montażu stolarki budowlanej będzie odpowiednie dopasowanie wielkości otworu montażowego do rozmiarów wyrobu, który będzie instalowany. Trzeba podkreślić, że zbyt mały otwór będzie mógł uniemożliwiać w zachowaniu koniecznego luzu dylatacyjnego. Z kolei zbyt duży przeszkodzi w zamontowaniu okna. Bardzo istotne błędy mogą być popełnione już na etapie przygotowania otworu montażowego, który należy nie tylko właściwie oczyścić, ale również zagruntować. Stolarka powinna być stabilnie zamontowana, tak by była w stanie efektywnie opierać się parciu wiatru. Konieczne będzie zatem zastosowanie właściwych systemów mocowań. Na rynku działają różne rozwiązania montażowe, dzięki którym będzie możliwe m.in. wysunięcie okna w warstwę ocieplenia domu.

Więcej: Prawidłowy montaż okien Warszawa, Wrocław, Gdynia, Rzeszów, Białystok

Ochrona przed działaniem wilgoci

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w tych pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie będzie powstawała wilgoć. Jej źródłem będzie bowiem m.in. wydychane powietrze przez ludzi. Następnie wilgoć będzie przenikała w miejsca, gdzie dojdzie do niekontrolowanej wymiany powietrza. Wilgoć może także powstać w wyniku różnicy temperatur. Niewłaściwe zabezpieczenie przeciwwilgociowe doprowadzi do zagrzybieni, a także powstania pleśni we wnękach okiennych. Do początkowych objawów należy zaliczyć skroploną parę wodną w dolnych częściach szyb. W rezultacie konieczne mogą być bardzo kosztowne remonty. Koniecznie trzeba także zdawać sobie sprawę, że woda jest świetnym przewodnikiem, zatem mimo iż w danym pomieszczeniu będzie panowała wysoka temperatura, przy zawilgoceniu na linii stolarka-mur, ciepło może bardzo szybko uciekać. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy odpowiednie uszczelnienie tej przestrzeni. Nie wystarczy tylko użycie piany montażowej, która stworzy odpowiednią warstwę termiczną i akustyczną. Musi ona być również zabezpieczona właściwymi materiałami paroszczelnymi od wewnątrz, a także paroprzepuszczalnymi od zewnątrz, co zagwarantuje jej efektywną ochronę przed działaniem wilgoci.

Dobry montaż powinien być zwieńczeniem całej inwestycji

Obecnie na rynku stosuje się najbardziej nowoczesne komponenty, które będą służyły efektywnemu uszczelnieniu połączenia stolarki z murem. Celem ich wykorzystania będzie zmniejszenie strat ciepła, a także izolację przeciwwilgociową, przeciwwiatrową i akustyczną. Warto wiedzieć, że wysokie parametry izolacyjne są możliwe do uzyskania przez dostępne materiały montażowe, do których należy zaliczyć taśmy paroszczelne, paroprzepuszczalne czy piany uszczelniające. Ponadto nawet w sytuacji, gdy koszt montażu z ich wykorzystaniem byłby wyższy w porównaniu do niekompletnego sposobu instalacji, właściwe użycie tych rozwiązań pozwoli na oszczędzenie nieplanowanych kosztów, nie tylko i wyłącznie z punktu widzenia materialnego, ale również zdrowotnego.

Trzeba pamiętać, że odpowiedni montaż powinien zacząć się od fachowego doradztwa. Inwestorzy podczas wyboru okien nie powinni bać się zadawać pytań monterom czy sprzedawcom. Ludzie powinni mieć świadomość, że powierzenie stolarki budowlanej rekomendowanym przez producenta fachowcom, którzy są otwarci na wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań spowoduje, że właściwy montaż będzie podsumowaniem całej inwestycji. Trzeba również pamiętać, że próby zaoszczędzenia na jakimkolwiek z etapów montażu w dłuższej perspektywie doprowadzą do większych wydatków.

Źródło: https://prawidlowymontaz.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ