Ponadczasowe szafki nocne do sypialni

0
1511
Ponadczasowe szafki nocne do sypialni

Łóżko z wygodnym materacem to podstawa każdej szanującej się sypialni? Owszem, ale to zdecydowanie za mało, aby stworzyć sypialnię idealną. Praktyczne szafki nocne też się przydadzą. Czy na pewno jednak wiecie, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? Mamy kilka wskazówek…

Stoliki czy szafki nocne – co wybrać?

Planując zakup mebli do sypialni, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem w naszym wypadku będą praktyczne szafki nocne? Czy może jednak wystarczające okażą się stoliki nocne, czyli dosyć oszczędne meble, w których poza blatem możemy co najwyżej liczyć na niewielką szufladkę lub półkę? Kluczowym kryterium powinny tutaj być nasze nawyki, a konkretniej to, co lubimy mieć w zasięgu ręki zarówno przed zaśnięciem, jak i zaraz po przebudzeniu.

Jeżeli zaliczacie się do grona osób, którym do szczęścia wystarcza książka i szklanka wody, niewielki stolik nocny zapewne okaże się w zupełności wystarczający. Jeśli jednak powinno się tam znaleźć miejsce także na inne niezbędne drobiazgi, zapewne bardziej wskazana okaże się szafka nocna wyposażona w szuflady lub zamykane drzwiczki. Przy okazji dobra rada – decydując się na stolik nocny, warto zastanowić się, czy na pewno chcemy dodatkowo pomniejszyć jego blat, stawiając na nim lampkę nocną. W takiej sytuacji zapewne okaże się, że praktyczniejszym rozwiązaniem będą kinkiety.

Szafki nocne do sypialni – o czym warto pamiętać przed zakupem?

Wiecie w czym tkwi jeden z największych sekretów dobrego wystroju wnętrz? W zachowaniu odpowiednich proporcji. Planując umeblowanie sypialni, również warto tej reguły przestrzegać. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że meble do sypialni powinny być dopasowane do siebie pod względem rozmiaru. Jeśli łóżko jest duże i masywne, szafki nocne również powinny takie być, w przeciwnym wypadku mogą całkowicie zaginąć na tle łóżka, które stanie się dominującym elementem całej aranżacji. To jednak nie wszystkie kryteria rozmiarowe, którymi należałoby kierować się przy zakupie szafek nocnych do sypialni.

Niezwykle istotne będzie tutaj zachowanie odpowiednich wysokości. Zwyczajowo przyjmuje się, że blat szafki nocnej powinien znajdować się na tym samym poziomie lub minimalnie powyżej materaca. Zwróćcie także uwagę na głębokość szafki nocnej, aby nie utrudniała ona wchodzenia i wychodzenia z łóżka – najlepiej, gdy jej głębokość nie wynosi więcej niż 45 cm. Jeżeli zdecydujecie się na klasyczne lampki nocne, pamiętajcie również o dopasowaniu ich wielkości do szafek – podstawa lampy nie powinna zajmować więcej niż 1/3 powierzchni blatu.

Pomysły na ciekawe alternatywy dla klasycznej szafki nocnej

Warto jednak pamiętać, że wybór nie ogranicza się tutaj wyłącznie do szafek czy stolików nocnych – jest kilka pomysłowych alternatyw dla tych mebli. Lubicie minimalistyczny wystrój wnętrz? Zatem taborety mają szansę okazać się odpowiednim zamiennikiem. Styl skandynawski najbardziej polubi się z taboretami drewnianymi, ich zaletą jest również stabilne siedzisko, które z łatwością zastąpi tradycyjny blat. Nie znaczy to jednak wcale, że tapicerowane taborety lub pufy nie sprawdzą się w tym charakterze.

Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wybierajmy te, które nie posiadają nadmiernie miękkiego siedziska, dodatkowo dla bezpieczeństwa warto postawić na nim masywną tacę. Ciekawym pomysłem okazuje się w również wykorzystanie krzeseł w charakterze zamienników dla szafek lub stolików nocnych. Zwłaszcza drewniane patyczaki pięknie odnajdują się  w tej roli. I nie zapominajcie o półkach! To rozwiązanie warto z kolei wykorzystać przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których wskazane jest oszczędne gospodarowanie ograniczoną przestrzenią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ