Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to miły, niesamowity, ale i pracowity okres, w którym intensywnie zastanawiamy się nad jak najbardziej trafnym wyborem prezentów dla naszych bliskich. Tak, aby wzbudziły one radość i uśmiech u obdarowanej osoby.
Najlepszym prezentem jest zdrowie
Jak powszechnie wiadomo, w przysłowiach i sentencjach jest wiele prawdy i mądrości ludowej. Jedna z nich, której autorstwo przypisuje się Hipokratesowi, mówi, że pożywienie powinno być lekarstwem, a lekarstwo powinno być pożywieniem.
Skoro zdrowie jest kluczowym elementem naszego funkcjonowania, dlaczego by na prezent świąteczny nie podarować prezentu, który je wzmacnia?
Prozdrowotne siły ukryte w naturze
Natura obdarzyła nas wieloma substancjami pochodzenia roślinnego, czy odzwierzęcego, które profilaktycznie chronią nas przed licznymi schorzeniami, a nawet poważnymi chorobami. Istnieje nawet działa nauki, zajmujący się naturalnymi sposobami leczenia. Jest nim fitoterapia.
Spośród setek ziół, substancji pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, jednak to miód jawi się jako cesarz zdrowotności. Dlaczego, bo łączy w sobie instynkt pszczół oraz pierwiastki roślinne, znajdujące się w pszczelim nektarze. Dlatego właśnie miód jako prezent świąteczny jest wyjątkowo trafnym wyborem.
Miód to prawdziwy cud?
Tak, bez wątpienia. Miód jest niesamowitym darem natury. Dlatego warto bezwzględnie wziąć pod uwagę zestawy pod choinkę z miodem.
Miód w głównej mierze składa się z cukrów, takich jak glukoza, czy fruktoza. Jednak to oczywiście nie wszystko. W miodzie odnajdziemy też inne cenne składniki, takie jak potas, magnez, kobalt, wapń, żelazo, mangan, chlor, czy fosfor. Poza tym dostępne są takie witaminy jak A, B1, B2, B6, B12, C oraz kwas foliowy. Czy potrzeba więcej argumentów, aby wybrać miód jako prezent świąteczny?
Dzięki zawartości prozdrowotnych mikroelementów miód pomoże w zwalczaniu kaszlu, zadziała bakteriostatycznie, czy też pomaga w prawidłowej pracy serca.
Rodzaje miodów
Zestawy świąteczne z miodem nie muszą być monotematyczne. Dzieje się tak za sprawą tego, że istnieje wiele odmian miodów. Kluczowy podział to ten na miody nektarowe i spadziowe. W bardzo dużym uproszczeniu te pierwsze pochodzą z nektaru kwiatowego. Te drugie zaś są efektem pracy pszczół w obrębie drzew — liściastych lub iglastych.
Poza tym miody określa się ze względu na rośliny miododajne, którymi odżywiają się pszczoły. Mamy zatem takie odmiany miodu jak:
- miód rzepakowy,
- miód wrzosowy,
- miód akacjowy,
- miód lipowy,
- miód manuka,
- miód bławatkowy,
- miód koniczynowy,
- miód mniszkowy.
Oczywiście to tylko wycinek o wiele bardziej licznej grupy odmian miodów. Zestawy świąteczne z miodem nie są też zbyt dużym wydatkiem, co sprawia, że można nimi obdarować więcej osób. No, chyba że mowa jest o miodzie elfickim, którego kilogram kosztuje ponad 5 tysięcy euro.