Obowiązek każdego przedsiębiorcy: księgowość

0
453
Program do fakturowania

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą wie, że jedną z najważniejszych rzeczy niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa (zarówno dużego, zatrudniającego setki pracowników, jak i zaledwie jednoosobowego) jest prowadzenie rzetelnej księgowości. Jest to niezmiernie ważnie nie tylko dlatego, że skrupulatna kalkulacja wszelkich przychodów, rozchodów, wydatków i innych kwestii związanych z finansami firmy pozwala na zminimalizowanie swego rodzaju strat; prowadzenie księgowości to obowiązek, a za jego niedopełnienie – wyciąganie są konsekwencje.

Księgowość przez internet

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko można załatwić za pośrednictwem internetu. Czemuż miałoby być inaczej w przypadku formalności związanych z prowadzeniem własnej firmy? Na rynku pojawia się co raz więcej księgowych świadczących usługi w stu procentach online. Tego typu biura rachunkowo-księgowe cieszą się największą popularnością wśród osób zabieganych; dzięki możliwości załatwienia wszystkiego za pośrednictwem maila lub komunikatora internetowego, biznesmen może dokonywać większości formalności o dogodnej dla niego porze dnia lub nawet nocy.

Czym jest samodzielna księgowość online?

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest – jak wspomniano wyżej – prowadzenie księgowości swojej firmy. Jednak nie ma obowiązku zatrudniania księgowego lub korzystania z usług któregoś z biur księgowo-rachunkowych. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa czuje się na siłach, może sam poprowadzić Księgowość online swojego biznesu.Obecnie w internecie można znaleźć wiele pomocnych artykułów na temat prowadzenia księgowości, a co więcej – można zakupić nawet profesjonalny program do fakturowania, który bardzo ułatwia księgowanie wszystkiego, co powinno znaleźć się w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Przykładem tego jest księgowość online wFirma. Na stronach takich jak ta można znaleźć wszystko, co niezbędne do samodzielnej księgowości.

Księgowość online

Błędy w księgowaniu

Z pewnością wiele osób zastanawia się, co grozi właścicielowi przedsiębiorstwa za ewentualne błędy w prowadzonych przez księgowość rejestrach. Otóż może on odpowiadać za nieumyślne przestępstwo skarbowe. Jeśli jednak kontrole wykażą, iż owe błędy wystąpiły w wyniku działań zamierzonych, wówczas należy liczyć się z możliwością otrzymania wysokiej kary pieniężnej, jak również z ewentualnością pójścia do więzienia (zwłaszcza w przypadku, kiedy nieprawidłowości w księgowaniu wynikały z faktu ukrywania rzeczywistych przychodów przedsiębiorstwa, a tym samym – unikania płacenia części podatku dochodowego).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ