Najlepsze okresy do zwiedzania Indonezji

0
1574
Najlepsze okresy do zwiedzania Indonezji

Czym jest Indonezja?
W skład Indonezji wchodzi ponad 17 000 wysp, dlatego czas, w którym można je odwiedzić zależy od tego, która wyspa będzie celem wyprawy. Główne obszary polecane do odwiedzenia to Bali, Jawa, Lombok, Gili, Flores, Sumba, Sumbawa, Sumatra, Sulawesi, Moluki i Papua.

Kiedy wybrać się do Indonezji?

Indonezja zachęca do odwiedzin przez cały rok. Najlepszymi miesiącami są te od kwietnia do września, jednak w zależności na jaką wyspę zaplanowana jest wycieczka, warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy poszczególnymi wyspami.

Bali

Najniższa temperatura na Bali, sięgająca +/- 28°C występuję od maja do lipca. Te miesiące cechują się też przyjemnym brakiem nadmiernej wilgotności powietrza. Lepiej unikać czasu nadmiernych upałów, czyli października i marca, jednak jeśli ktoś lubi wysokie temperatury rzędu 35°C, to nic nie stoi na przeszkodzie. Bali nie charakteryzuje się pogodą z intensywnymi opadami, dlatego może być z powodzeniem wybierana przez cały rok.

Sulawesi

Sezon suchy trwa od sierpnia do października. Na tej wyspie sezony są uzależnione od części wyspy, w jakiej znajduje się turysta, południowy zachód obfituje w monsuny od października do marca, północ Sulawesi od czerwca do lipca. Różnica w temperaturach również zależy od regionu, na wybrzeżach osiąga 34°C, w głębi lądu natomiast 24°C.

Sumatra

Na Sumatrze najlepiej znaleźć się w lipcu i sierpniu. W okresie od września do grudnia i w maju oraz sierpniu pada tam najwięcej. Najlepiej udać się do miast Banda Aceh i Sigli, ponieważ cieszą się znakomitą pogodą przez większą część roku.

Jawa

Pogodę na Bali cechuje duża wilgotność powietrza z temperaturami nie mniejszymi niż 22°C i nie większymi niż 30°C, dlatego jeśli chce się trafić na stosunkowo suchy okres, warto wybrać się tam końcem kwietnia a początkiem października. Deszcze mogą zdarzyć się także na zachodzie w trakcie pory suchej, ale nie dadzą się zbytnio swoją intensywnością we znaki.

Lombok, Gili, Flores, Sumbawa

Temperatura na tych wyspach jest zbliżona do tej na Bali, ponieważ wynosi od 28°C do 32°C, a najlepszymi miesiącami do eskapady na te wyspy to okres od kwietnia do października, ponieważ wtedy trwa pora sucha (najbardziej sucho jest w okresie sierpnia i września). Najgorszą porą do odpoczynku na nich są miesiące od listopada do lutego, ponieważ ze względu na intensywność opadów, w tym regionie mogą wystąpić powodzie.

Sumba

Najlepiej wybrać się na nią od kwietnia do października. Jest tam ciepło przez cały rok, dlatego też temperatura morskiej wody umożliwia cieszenie się pływaniem przez cały czas. W sierpniu jest na Sumbie bardzo sucho, podczas gdy okres od grudnia do marca to czas intensywnych opadów. Na południowo-zachodniej Sumbie pada znacznie więcej niż na północno-wschodniej Sumbie.

Moluki

Centrum i południe Moluki doświadcza pory suchej od października do marca, a pory monsunowej od maja do sierpnia. Podczas pory suchej średnia temp. osiąga 30°C, a pora deszczowa to maks. 23°C. Z kolei północe Moluki przechodzi swoją porę deszczową od grudnia do marca.

Papua

Wyróżnia się dwie pory, jak w pozostałych częściach Indonezji. Ta bardziej wilgotna, monsunowa trwa od grudnia do marca, pora mniej wilgotna (ale nie sucha) od maja do października i to wtedy najlepiej wybrać się do Papui. Roczna amplituda temperatur to mniej więcej 27°C. Opady na tej wyspie są wyjątkowo obfite.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ