Lekkie i piękne

0
2732

Właściciele wielu domów mogą się pochwalić posiadaniem balkonu lub tarasu. Ten element architektoniczny budynku spełnia wiele funkcji. Wszystko zależy od tego, jaki pomysł ma na niego właściciel lub użytkownik domu. Dla niektórych taras jest doskonałym miejscem na relaks, inni traktują balkony lub tarasy bardziej przyziemnie i przewidują raczej mu funkcję na przykład suszarni, małego magazynku. Nie zależnie od tego, większość tarasów oraz balkonów posiada jedną wspólną cechę – są wyposażone w bariery zwane również balustradami. Balustrady tarasowe, balkonowe spełniają przede wszystkim funkcje ochronne, ale nie można również zapominać o tym, ze te bariery maja również przynosić tarasom, balkonom, a nade wszystkim całym budynkom odpowiedniego blasku.

 Nie zależnie od tego, czy ma się wielki taras, czy tylko mały balkonik, wybór odpowiedniej balustrady jest istotny. Nie można też ukrywać, że może to być zadanie bardzo ciężkie. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że trzeba zazwyczaj dostosować balustradę do architektury budynku. Kolejnym powodem jest fakt, że na rynku jest wielki wybór nie tylko pośród wytwórców balustrad tarasowych, ale co za tym idzie form i materiałów z których balustrady są wykonane.

Nowoczesne, a może klasyczne?

Decydując się na zakup i montaż balustrad warto się kierować paroma ważnymi wskazówkami, bez których to co miało upiększyć dom będzie fasadę oszpecać. Styl w jakim dom jest wykończony jest bardzo ważny, podobnie jak wielkość samego budynku. Łączenie przeciwieństw nie zawsze będzie się korzystnie prezentować na budynkach. Kolejną rzeczą o której nie można zapominać szczególnie w przypadku posiadania mieszkania będącego częścią bloku mieszkalnego lub też kamienicy. W takim przypadku balustrada musi być dostosowana do całości wystroju budynku. Generalnie balustrada w domu musi być dopełnieniem stylu w jakim dom jest wykończony, trzeba ująć nie tylko sam styl, ale również kolorystykę elewacji kolor, kształt i wielkość okien. Jak widać, dobór odpowiedniej balustrady może być prawdziwym problemem, szczególnie na dość spory wybór nie tylko form, ale również i materiałów z jakich można wykonać ten element wyposażenia domu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do balustrady balkonowych oraz tarasowych jest metal. Kute lub walcowane elementy można spotkać w przeróżnych formach pasujące zarówno do elewacji wykończonych w stylu klasycznym, jak i tych nowoczesnych. Co raz częściej w budynkach o nowoczesnej bryle i wykończeniu można spotkać bardzo ciekawe rozwiązania – połączenia elementów metalowych ze szkłem. Szkło jako materiał na balustrady to hit ostatnich lat. To materiał, który nadaje konstrukcji balustrad lekkości i zarazem elegancji. Nic dziwnego, że jest to materiał, po który chętnie sięgają nie tylko architekci, ale również sami inwestorzy.

Nie – kruche szkło.

Większość ludzi szkło kojarzy jako materiał lekki, elegancki ale kruchy. Każdy pamięta jak łatwo można zbić szybę w oknie, lub szklankę w kuchni. Można by pomyśleć, że szklane balustrady również będą się charakteryzować podobnymi właściwościami. Jak pokazuje jednak praktyka, szkło używane do wytworzenia balustrad jest bardzo wytrzymałe nie tylko na naprężenia materiału, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej jak zapewnia jeden z producentów balustrad szklanych toruńska firma Glassart wewnątrz elementów szklanych, które są wykorzystywane do konstruowania balustrad są wtapiane folie polimerowe, które przeciwdziałają rozbiciu szkła i ewentualnemu poranieniu osób lub zwierząt. Taka szyba jest praktycznie odporna na rozbicie. Szkło jako materiał konstrukcyjny jest wręcz idealny. Tafle szkła sprawiają, że konstrukcja wydaje się bardzo lekka. Zdolność do przenoszenia naprężeń sprawia, że można do minimum ograniczyć wykorzystanie elementów okuć i wzmocnień. To materiał, który z natury nie pochłania zbyt wiele światła. Dzięki temu materiał ten jest wręcz stworzony nie tylko do domów, ale również do galerii handlowych, biurowców. Nie każdy jednak budynek może być ozdobiony balustradami wykonanymi z tego niezwykłego materiału. Jak twierdzi specjalista z przedsiębiorstwa Glassart.pl balustrady szklane są głównie przeznaczone do budynków raczej o nowoczesnej architekturze, lub minimalistycznych urządzonych wnętrz. Koszt balustrad szklanych nie jest niski, ale efekt jaki można uzyskać jest warty niemal każdej ceny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ