Kiedy należy złożyć PIT 28?

0
981
Kiedy należy złożyć PIT 28

Z zeznania podatkowego PIT 28 skorzystać mogą osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wspólnicy spółek jawnych i cywilnych, czy osiągające przychód z wynajmu.

  1. Jak rozliczyć przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?
  2. PIT 28 – zeznanie podatkowe o wysokości zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
  3. PIT 28 – jak wypełnić?

Jak rozliczyć przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Rozliczenie PIT w przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej złożyć można wypełniając druk PIT 28, dotyczący przychodów opodatkowanych w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku, gdy podatnik posiada także inne źródła przychodów, oprócz formularza PIT 28 mam on obowiązek złożenia do Urzędu Skarbowego także innych deklaracji PIT. Razem z PIT 28 można złożyć także PIT 36, PIT 37, PIT 36L oraz PIT 38. Jak wygląda to w praktyce?

Jeżeli podatnik prowadzi działalność jednoosobową na zasadach ogólnych, którą rozlicza na formularzu PIT 36, a oprócz tego jest wspólnikiem w spółce jawnej lub cywilnej, ma on możliwość złożenia zarówno zeznania PIT 36, jak i 28. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy jedna osoba chce przy tym chce rozliczyć się z przychodów osiąganych z najmu czy dzierżawy, a przy tym z działalności prowadzonej i rozliczanej na zasadach ogólnych. W takim wypadku ma obowiązek złożenia dwóch formularzy – PIT 36 ze względu na prowadzoną działalność, oraz PIT 28 z tytułu umowy najmu lub umowy o podobnym charakterze.

Warto wiedzieć, że druku PIT 28 nie można rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Jeżeli obydwoje współmałżonków posiadają źródła przychodów opodatkowane na podstawie ryczałtu, muszą oni zeznanie podatkowe PIT złożyć do Urzędu Skarbowego oddzielnie. Dodatkowo nie można rozliczyć się ze współmałżonkiem nawet wtedy, gdy część przychodów opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

PIT 28

PIT 28 – zeznanie podatkowe o wysokości zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Na druku PIT 28 mogą rozliczać się zarówno osoby fizyczne, jak i prowadzące działalność gospodarczą. To opcja dla podatników, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma jest dostępna dla osób, których źródła przychodów pochodzą z umowy najmu, dzierżawy, podnajmu lub poddzierżawy. Dotyczy to podatników, którzy rozliczają przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz poza nią.

Inna grupa, która może rozliczać się na druku PIT 28 to wspólnicy spółek jawnych oraz cywilnych, a także osoby prowadzące działalność gospodarczą pozarolniczą w pojedynkę. Warto wiedzieć, że w przypadku wspólników, prowadzących razem spółkę, mają obowiązek rozliczyć się osobno. Oprócz złożenia druku PIT 28 do Urzędu Skarbowego, muszą oni dołączyć także druk PIT 28/B.

PIT 28 – jak wypełnić?

Złożenie formularza podatkowego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie musi być trudne. Deklarację PIT można rozliczyć, korzystając z narzędzi internetowych, takich jak e-pity. W przypadku PIT 28 instrukcja wypełnienia druku nie jest skomplikowana.

Po wypełnieniu deklaracji i jej wysłaniu należy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

PIT 28 online to szybki sposób na rozliczenie podatków osób, które w danym roku prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. Podatnicy rozliczający rok podatkowy 2021 mają czas do końca lutego 2022 roku. Ostateczny termin złożenia mija 28 dnia miesiąca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ