Jaki dron wybrać?

0
1494
Jaki dron wybrać?

W ostatnich latach dużą popularnością wśród dostępnych na rynku gadżetów cieszą się drony, czyli bezzałogowe maszyny latające, które ważą od kilkuset gramów do nawet kilku kilogramów. Ich szczegółową charakterystykę można znaleźć na portalu Odkrywcy Świata. Sterowane są zazwyczaj zdalnie za pomocą specjalnego joysticka z panelem kontrolnym, ewentualnie aplikacji w smartfonie. Najbardziej nowoczesne modele mogą jednak latać zupełnie samodzielnie, ponieważ są konstrukcjami autonomicznymi. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na co zwracać szczególną uwagę, decydując się na zakup pierwszego drona. 

Parametry o największym znaczeniu

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów dronów. Najpopularniejsze są wielowirnikowce, zwane również multikopterami, które są wyposażone w co najmniej cztery śmigła odpowiedzialne za generowanie tzw. siły nośnej. Oprócz nich wyróżniamy jeszcze płatowce (samoloty bezzałogowe), modele jeżdżące (na kołach) oraz pływające (konstrukcje hybrydowe będące połączeniem łodzi i multikoptera). W zależności od wybranej wersji, dron może służyć zarówno do zabawy, jak i profesjonalnego filmowania czy fotografowania z lotu ptaka. Wybierając tego typu maszynę, należy brać pod uwagę przede wszystkim dostępny budżet oraz zastanowić się nad przeznaczeniem sprzętu. Jeśli np. zamierzamy wykorzystywać go wyłącznie do celów rekreacyjnych, wówczas powinny nas zainteresować używane drony w cenie do 3 000 złotych. Oto inne istotne parametry:

  1. Zasięg odległości.
  2. Czas pracy – chodzi o czas posługiwania się maszyną. Najtańsze wersje oferują zaledwie kilkanaście minut pracy na baterii, natomiast te najdroższe – nawet dwie, trzy godziny. 
  3. Kamera – musi zapewniać kręcenie filmów w wystarczająco wysokiej jakości (zalecana rozdzielczość to minimum HD, a najlepiej Full HD). 
  4. Moduł GPS –  przydaje się do lokalizowania drona w sytuacji jego zagubienia. 
  5. Sposób sterowania maszyną – za pomocą kontrolera lub aplikacji. Wybór należy do nas. 
  6. Obudowa i ogólna jakość wykonania –  sprzęt musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne (możliwość upadku z wysokości) i czynniki atmosferyczne (wilgoć, silny wiatr itp.).

Szczegółową analizę dronów nowych i używanych opisano na https://odkrywcyswiata.pl/nowe-czy-uzywane-jakie-drony-najpierw-kupic/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ