Jak samodzielnie przygotować sesję zdjęciową?

0
2566

Sesja zdjęciowa to wbrew pozorom zajęcie nie tylko dla profesjonalistów. Czasami najpiękniejsze zdjęcia wychodzą z rąk amatorów i są dziełem przypadku.

Wszystko jest kwestią umiejętnego współgrania okoliczności i czynników. Dodatkowe umiejętności i wiedza na temat wykonywania dobrych fotografii potrafią wyczarować niepowtarzalne zdjęcia.

Pierwszym, co musimy zrobić to ustalenie głównej koncepcji. Profesjonalne sesje fotograficzne zazwyczaj trzymają się konkretnego tematu przewodniego. Może nim być przedmiot, owoc, święta lub jakaś okazja. Wiedząc już czego zdjęcia będą dotyczyć ustalamy, kto będzie modelem lub modelami. Jest to najważniejsza osoba w dniu sesji i to do niej musimy się dopasować. Dobrze by było, gdyby wszystkie warunki nam sprzyjały tzn., aby model był wyspany, zdrowy i nie miał tzw. złego dnia. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, gdy przygotowujemy do zdjęć dziecko, które w każdym momencie może mieć złe samopoczucie. W takiej sytuacji sesję najlepiej odłożyć na inny moment. Dzieci z reguły szybko się męczą, więc nie liczmy na to, że w ciągu jednego podejścia wykonamy wszystko, to co zaplanowaliśmy. Fotografując maluchy i warto pamiętać o tym, że je same przygotowujemy do ujęć na końcu, tak aby nie zdążyły się zmęczyć i znudzić pozostałymi przygotowaniami. Czym dokładnie są te przygotowania? Jest to kilka ważnych rzeczy, przede wszystkim:

– ubiór modela. Kilka wersji;

– tło. Najlepiej białe. Możemy wykonać je z dużego prześcieradła, ale najlepiej, gdy mamy w domu białą ścianę;

– oświetlenie. Jasne. Zdjęcia należy robić, gdy na dworze jest słonecznie a wewnątrz przy jak najintensywniejszym białym oświetleniu;

– technika robienia zdjęć. Warto poczytać o tym, jak wykonywać ujęcia, aby model wyglądał na nich najkorzystniej;

– samowyzwalacz i inne funkcje, które posiada aparat. Trzeba poznać funkcje i możliwości aparatu;

– akcesoria, które są związane z tematem przewodnim. Nie mogą być zbyt duże.

Pamiętając o powyższych wytycznych nie będzie nam potrzebne profesjonalne studio fotograficzne. Prawdopodobnie nikt nie zauważy różnicy między zdjęciami amatorskimi a profesjonalnymi. Tym bardziej, że robiąc samemu fotografie nie mamy na to ograniczonego czasu, dnia, godzin. Nie mamy także ograniczonej liczby zdjęć. Możemy czuć się w pełni naturalnie, o czym warto pamiętać robiąc zdjęcia. Te niepozowane wychodzą najlepiej. Już minęły czasy sztywnego patrzenia w obiektyw. Im więcej swobody dajemy naszemu modelowi tym lepiej wychodzi on na zdjęciach. 

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ