Jak oświetlić mały salon?

0
1745

Odpowiednie oświetlenie salonu to jeden z ważniejszych elementów jego wystroju, dlatego oprócz tego, że musi ono pełnić funkcję praktyczną, powinno mieć ono również charakter dekoracyjny. Dobrze dobrane lampy, jak i całe dodatkowe oświetlenie są w stanie zmienić proporcje nawet bardzo małego salonu, warto więc znać kilka zasad, które pozwolą na uzyskanie efektu optycznie większego pomieszczenia, co bardzo przydaje się w przypadku niewielkich przestrzeni.

Lampy wiszące w nieco innej formie

Jeżeli chodzi o lampy górne, to w przypadku małych pomieszczeń zupełnie nie sprawdzają się te zamknięte od góry, nie dość, że bardzo często wykorzystywane w naszych domach strojne żyrandole przytłaczają małe wnętrza, to dodatkowo skierowanie światła w dół sprawia, że mały salon wydaje się być wręcz niższy niż w rzeczywistości, a przecież zupełnie nie o to nam chodzi. W niższym pomieszczeniu lepiej jest skierować światło w stronę sufitu, co pozwala na uzyskanie efektu większej przestronności.

Jeżeli chcemy umieścić w niewielkim salonie lampy wiszące, to stawiajmy na te na krótkim sznurze, o lekkich, nieprzytłaczających formach. Jako przykład można przytoczyć wnętrza modernistyczne, do których doskonale pasują lampy geometryczne, które przez to, że nie są strojne i bogato zdobione doskonale sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu.

Odpowiednio skieruj światło

Jeżeli chodzi o lampy do salonu, to w przypadku niewielkich pomieszczeń kluczowe jest odpowiednie ich rozmieszczenie, weźmy na przykład pokój długi i wąski, aby wydawał się on szerszy i jednocześnie bardziej kwadratowy warto oświetlać jego krótsze ściany, montując na nich kinkiety ścienne i ich światło kierować właśnie na ściany. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że małe wnętrza nie lubią chaosu, co sprawia, że oświetlenie centralne, kinkiety oraz dodatkowe oświetlenie dekoracyjne muszą być w tym samym stylu, taką spójność może nam zagwarantować wybranie wszystkich lamp od jednego producenta.

Lampy stojące — dbaj również o swój wzrok!

Lampy do salonu to oprócz tych wieszanych na suficie czy umieszczanych na ścianach, również lampy podłogowe, które zazwyczaj mają jedno główne zadanie — wyznaczają strefę relaksu. Aktualnie bardzo modne pozostają lampy z regulowanym, długim ramieniem, które doskonale sprawdzają się np. jeżeli czytamy na kanapie — możliwość dobrania kąta padania światła zapewni nam komfort czytania, ale również umożliwi dbanie o nasz wzrok.

W jakim miejscu najlepiej umieścić taką lampę? Rozwiązaniem, które sprawdza się praktycznie zawsze, jest ustawienie jej za kanapą, w narożniku, co sprawia, że zakamarki są rozświetlone, a przez to całe pomieszczenie wydaje się być większe.

Oświetlenie dekoracyjne

W małym salonie doskonale sprawdzi się ponadto oświetlenie dekoracyjne, które oprócz tego, że rozjaśni pokój, pozwoli również na stworzenie bardziej kameralnego nastroju. Jeżeli więc chcemy się pochwalić pięknym obrazem lub innym elementem zdecydujmy się np. na kinkiet, kierując światło na wybraną dekorację.

Szukając lamp do niewielkich salonów, z pewnością warto zapoznać się z propozycjami jakie oferuje sklep szykownydom.com, gdzie znaleźć można mnóstwo inspirujących lamp, z których z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i swojego wnętrza!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ