Jak karmić psa? Podstawowe zasady żywienia szczekających czworonogów!

0
376
Jak karmić psa

Dieta psa jest ważna, ponieważ ma znaczący wpływ na jego zdrowie i kondycję. Dlatego dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prawidłowej diety dla twojego pupila.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla twojego pupila?

Przede wszystkim należy sprawdzić skład karmy, zawartość mięsa, jak i ilość innych substancji, jakie się w niej znajdują. Trzeba unikać w ich składzie m.in.: konserwantów, czy sztucznych barwników. Wybierając karmę, zwróć uwagę, aby była dopasowana do wieku psa – inną kupimy dla szczenięcia, odmienną dla psa dorosłego, a jeszcze inną dla seniora. Należy uwzględnić również jego: wagę, aktywność, rasę, porę roku. Jeżeli twój pies ma problemy zdrowotne i nie wiesz, czy jego dieta jest odpowiednia, możesz skonsultować ją z lekarzem weterynarii.

Ile razy dziennie należy karmić psa?

Ilość posiłków zależy od wieku psa. Tym dorosłym zaleca się od 2 do 3 posiłków dziennie, natomiast szczeniętom należy podzielić posiłek na 4-5 części. Należy przede wszystkim ustalić dzienne zapotrzebowanie kalorii dla twojego psa. Ilość posiłków zależy też jak je twój pies, czy np. ma stały dostęp do karmy, czy sam potrafi kontrolować to, ile zje. Minusem stałego dostępu do karmy może być to, że pies będzie się nadmiernie objadał. Nie jest to sposób zalecany dla szczeniaków, które mogą nie kontrolować ilości zjedzonego posiłku i się przejadać. Innym sposobem jest karma dla psa mokra, zwłaszcza ta w saszetkach, która ma wydzieloną porcję. Kontroluj swojego psa, jak reaguje na ilość, jaką mu podajesz, jaką karmę woli. Należy również nie ulegać presji, jeżeli pupil wciąż domaga się więcej jedzenia, należy uważać, aby go nie przekarmić, ponieważ będzie to prowadzić do otyłości.

Dlaczego warto karmić psa regularnie?

Psa należy karmić regularnie o stałych porach, uwzględniając również to, kiedy wychodzisz z nim na spacery. Jest to istotne, ponieważ nie należy wychodzić z psem na spacer zaraz, gdy skończy posiłek, czy przed posiłkiem. Najlepiej, aby poczekać godzinę po posiłku i dopiero wtedy wybrać się z nim na spacer. Karmienie psa o stałych porach jest ważne dla niego, ponieważ przyzwyczaja się on do nich.

Dostęp do czystej wody jest bardzo ważny!

Należy pamiętać, aby pies miał cały czas dostęp do czystej wody. Szczególnie gdy je karmę suchą, ponieważ karma mokra w swoim składzie ma sporą zawartość wody. Warto kontrolować również, ile wody pije pies.

Czy warto samemu przyrządzać posiłek dla naszego pupila?

Jeżeli samodzielnie przygotowujesz posiłek, pamiętaj, aby nie był on zbyt gorący. Jeżeli przechowujesz go w lodówce, należy go wcześniej wyciągnąć. Posiłek powinien być podany w temperaturze pokojowej. Przygotowując posiłek, dla psa pamiętaj, że nie mogą być to pozostałości z twojego obiadu. Pies nie może jeść tego samego, co jego właściciele, ponieważ stosowanie takiej diety może mu zaszkodzić. Przy przygotowaniu posiłki uwzględnij jego zapotrzebowanie m.in. na tłuszcz, węglowodany, białko, witaminy. Poddaj go również odpowiedniemu przygotowaniu, ugotowaniu, czy rozdrobnieniu.

Suplementy diety dla czworonoga – podsumowanie

Swojemu psu możesz podać również suplementy diety, które zawierają cenne dla twojego psa substancje. Mogą one wspomóc jego odporność, czy narządy takie m.in. jak: serce, wątroba, trzustka, czy oczy. Można je dopasować do indywidualnych potrzeb twojego psa. Możesz podawanie suplementów diety skonsultować z lekarzem weterynarii, zwłaszcza gdy twój pies ma problemy ze zdrowiem.

źródło zdjęć: freepik.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ