Jak działają kolektory słoneczne?

0
618
kolektory słoneczne

Energia słoneczna, która jest jednym z Odnawianych Źródeł Energii, ma naprawdę bardzo duży potencjał, a zapewne wynika to z tego, że jest ona po prostu niewyczerpana. Słońce jest w stanie nam dostarczyć około 20 000 razy więcej energii, niż cała ludzkość jest w stanie zużyć w ciągu jednego roku. Żeby móc odpowiednio wykorzystać energię solarną, to niezbędne są nam do tego specjalistyczne kolektory słoneczne, które mają za zadanie zmienić promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Warto zatem wiedzieć, czym jest taka instalacja, jak działa i czy rzeczywiście warto skorzystać z tego rozwiązania?

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, nazywane są niekiedy również dolarami. Są to po prostu urządzenia, gdzie energia promieniowania słonecznego przekształcana jest w ciepło, które następnie ogrzewa przepływający nimi płyn. Ogrzewanie wody, która jest przeznaczona do celów użytkowych dla jednej rodziny, pochłania około kilka tysięcy kilowatów rocznie. Możliwość zastąpienie bardzo drogiej energii elektrycznej, jak również też tańszej, która jest pozyskiwana z oleju, czy też z gazu, na darmową energię słoneczną, to bardzo ciekawa propozycja. Dlatego też w naszym kraju działają już kolektory, których łączna powierzchnia wynosi ponad 300 tysięcy metrów kwadratowych. Zdecydowana większość z nich to te, które zainstalowane są w domach jednorodzinnych.

Jak działają kolektory słoneczne?

Warto wiedzieć, ze kolektory słoneczne są w stanie funkcjonować tylko i jedynie wówczas, kiedy świeci słońce, a co za tym idzie w nocy, jak również podczas pochmurnych dni, notują bardzo duże straty ciepła. Instalacja solarna składa się z kolektorów słonecznych, z podgrzewacza, jak również z zespołu pompowo-sterowniczego. Tak, jak już wspomniano powyżej, kolektory słoneczne mają za zadanie zmienić energię promieniowania słonecznego na ciepło. W przypadku instalacji solarnej, funkcję nośnika ciepła pełni roztwór glikolu propylenowego, który do krążenia pobudza pompa obiegowa. Bateria kolektora oraz wężownica ze zbiornika ciepłej wody użytkowej, połączone są dwoma rurami. Ciepło z kolektorów przenoszone jest przez roztwór glikolu do wężowniki, która odpowiada za zwiększanie temperatury wody w podgrzewaczu.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne można podzielić ze względu na ich konstrukcję. Możemy spotkać się z dwoma rodzajami kolektorów, a mianowicie mamy kolektory płaski i próżniowe. Te pierwsze mają formę metalowej płyty, a powinno się je montować pod kątem 45 stopni w kierunku południowym. Są one tańsze niż kolektory próżniowe, dlatego też są częściej spotykane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ