Inne tkaniny na lato, inne na zimę – mit czy rzeczywistość?

0
1487

Czy to prawda, że inne tkaniny powinniśmy nosić latem, a inne zimą? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Czy są materiały, dzięki którym będzie nam chłodniej albo cieplej?

Inne tkaniny na lato, inne na zimę – mit czy rzeczywistość?

Powszechnie uważa się, że pora roku determinuje zastosowanie tkaniny do noszonego ubrania: i tak na lat polecane są ubrania bawełniane, a na zimę wełniane. Czy taki podział ma uzasadnienie, czy jest raczej poglądem zapożyczonym od naszych babć? Jeśli bralibyśmy pod uwagę klasyczne rodzaje tkanin, wtedy jak najbardziej byłoby to przekonanie rzeczywiste. Jednak dziś nowoczesne tkaniny zmieniają ten stereotyp, bowiem są o wiele bardziej przewiewne i higroskopijne niż tkaniny tradycyjne (wystarczy wspomnieć kurtki trekkingowe, które potrafią zapewnić rewelacyjną oddychalność i nieprzemakalność). Co jednak, jeśli chcemy korzystać z tradycyjnych tkanin?

Wybór tkaniny na lato

Lato rządzi się swoimi prawami, także w naszym kraju potrafi zaskakiwać niemal tropikalnymi temperaturami. W upalne dni miłośnicy klasycznych tkanin z pewnością docenią len i bawełnę — to właśnie te materiały zapewniają najlepszą przewiewność i izolację przed promieniami słonecznymi. Warto pamiętać, że w lecie niekoniecznie najkrótsze stroje, odsłaniające duże fragmenty skóry, sprawdzą się najlepiej: paradoksalnie osłonięcie skóry przepuszczającym powietrze materiałem, dodatkowo nie przylegającym ściśle do ciała, ale pozostawiających miejsce na ruch powietrza, daje najlepsze rezultaty. Istotny jest splot tkaniny, w której osnowa i wątek nie przylegają do siebie, ale pozwalają właśnie na przepuszczanie powietrza. Najlepszym i najprostszym testem na sprawdzenie przepuszczalności materiału jest przyłożenie go bezpośrednio do ust i mocne dmuchnięcie. Jeśli poczujemy, że powietrze przepływa w miarę swobodnie, możemy uznać, że materiał ten dobrze sprawdzi się podczas upałów. Warto sprawdzić internetowe oferty dystrybutorów tkanin (jak ctnbee), którzy za symboliczną złotówkę udostępniają duży próbnik dzianin i tkanin, i samodzielnie przetestować te materiały, które wpadną nam w oko. Podsumowując: szukając klasycznej tkaniny na lato skupmy się na przepuszczalności materiału oraz na tym, by projektowane przez nas ubranie nie przylegało zbyt mocno do skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ