Do czego służy NIP?

0
2527
Do czego służy NIP?

Każda funkcjonująca w naszym społeczeństwie osoba posada numer NIP, który to został stworzony na potrzeby urzędów skarbowych. Zatem co to jest NIP?

Każda osoba pełnoletnia w Polsce musi posiadać swój własny NIP – czyli inaczej mówiąc Numer Identyfikacji Podatkowej,
który to został w głównej mierze stworzony na potrzeby Urzędów Skarbowych oraz Ministerstwa Finansów.
Aby numer ten został nadany, musi wcześniej nastąpić zgłoszenie identyfikacyjne. Czynność ta odbywa się na specjalnym formularzu, który można nabyć w każdym w urzędzie skarbowym. Dla osób fizycznych jest to formularz o nazwie NIP-3. Numer ten nadaje naczelnik urzędu skarbowego.
NIP – to system dziesięciocyfrowych kodów, składających się z cyfr. Numer identyfikacji podatkowej musi posiadać każda osoba fizyczna płacąca podatki. Numer ten musi być niepowtarzający i nigdzie indziej nie może występować.
Znajduje on zastosowanie na wielu dokumentach skierowanych w szczególności do tego urzędu oraz w niektórych przypadkach do innych polskich urzędów. NIP musi koniecznie znajdować się na fakturach VAT.
Warto wiedzieć o tym, że trzy pierwsze cyfry tego urzędowego kodu oznaczają numer Urzędu Skarbowego, który to wydał Numer Identyfikacyjny Podatkowej ,natomiast kolejne cyfry służą do identyfikacji płatnika. Z kolei ostatni znak jest cyfrą kontrolną obliczaną na podstawie algorytmu pierwszych dziesięciu cyfr. Numer ten jest niezbędny dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Osoba prowadząca działalność jako jednoosobowe przedsiębiorstwo posługuje się tym numerem w celach identyfikacji swojej firmy.

http://www.normalsi.pl/

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ