Czym różnią się oryginalne tonery i tusze do drukarek od zamienników?

0
3218
Czym różnią się oryginalne tonery i tusze do drukarek od zamienników?

Wymieniając w drukarce tusz lub toner, mamy wybór pomiędzy produktami oryginalnymi a zamiennikami. Oba rozwiązania posiadają korzyści, ale też i wady. Co zatem wybrać?

Oryginalne tusze i tonery do drukarek

Zakup oryginalnych produktów, gwarantuje najwyższą ich jakość. Ponadto taki toner będzie idealnie pasował do konkretnego modelu drukarki tego samego producenta. Niestety jest to droga alternatywa, zwłaszcza jeśli osoby prywatne lub firmy drukują dużo i często. W takiej sytuacji miesięczne wydatki na same materiały eksploatacyjne do drukarki wynoszą bardzo dużo, dlatego warto rozważyć stosowanie zamienników.

Zamienniki tonerów i tuszy do drukarek

Zdaniem ekspertów, zamienniki dobrej jakości nie wpływają na żywotność drukarek. Ich okres przydatności kończy się najczęściej w okresie do roku po zakończeniu okresu gwarancji. 

Tonery zamienników powinny być dostosowane do konkretnych wymagań danego sprzętu. Oznacza to, że należy zwrócić uwagę, czy spełniają one wszystkie niezbędne normy oraz czy przeznaczone są dla określonego rodzaju urządzenia. Nie wskazane jest korzystanie z tzw. tonerów uniwersalnych, ponieważ nie wiadomo jakie będą dawały wyniki z różnymi modelami drukarek.

Na co zwrócić uwagę przy ewentualnym wyborze zamienników:

  • Producent zamienników powinien wziąć na siebie obowiązek gwarancyjny, co podnosi wiarygodność danego produktu.
  • Oryginalne tonery są optymalnie dopasowane do drukarki, dzięki czemu jakość wydruku jest wysoka. W przypadku zamienników jakość może być taka sama lub gorsza. O ile przy drukowaniu tekstu nie ma to większego znaczenia, o tyle w przypadku grafik już tak.
  • Niektóre drukarki HP są zabezpieczone przed stosowaniem zamienników, dlatego może być problem ze znalezieniem odpowiednich.
    usze w drukarkach atramentowych mogą być wymieniane na zamienniki, ale w drukarkach typu DOD z głowicami termicznymi wymiennymi, zaleca się korzystanie z produktów oryginalnych. 

Oryginalne tonery i tusze do drukarek czy zamienniki, który wybór jest optymalny?

W przypadku korzystania z drukarki w ramach działalności gospodarczej, kiedy to potrzebny jest wysokiej jakości druku w kolorze i odcieniach szarości, a ryzyko nie jest wskazane, lepiej wybrać oryginalne tonery i tusze. Dla firm różnica w cenie nie jest wysoka (można odliczyć VAT). 

Natomiast jeśli drukarka będzie wykorzystywana w warunkach domowych, gdzie drukowane będą głównie teksty, warto zaopatrzeć się w dobrej jakości zamienniki, co daje 30 – 50% oszczędności na ich zakupie.

Kupując tusze, tonery czy też bębny do drukarek zawsze warto zwrócić uwagę na producenta, zarówno w przypadku oryginalnych produktów, jak i zamienników. Do najtańszych należy podejść ostrożnie.

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem TonerPoint.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ