Czy samochody na gaz są bezpieczne?

0
1050

Chociaż branża motoryzacyjna mocno promuje dzisiaj auta elektryczne, to nie ma wątpliwości, że nadal ogromną popularnością cieszą się samochody na gaz. Okazuje się, że takie pojazdy mechaniczne są nie tylko tańsze w utrzymaniu oraz codziennej eksploatacji, ale również generują o wiele mniejszą ilość niekorzystnych spalin.

Jaką instalację wybrać?

Kierowcy, którzy zdecydowali się na posiadanie samochodu z instalacją gazową, mają do wyboru dwa rozwiązania. Mogą nabyć auto, które takową już posiada albo dopiero ją zamontować. Na terenie całego kraju funkcjonują profesjonalne stacje i warsztaty, które oferują nie tylko doradztwo, ale też montaż odpowiedniej instalacji. Koszt LPG jest oczywiście uzależniony od co najmniej kilku aspektów. Liczy się nie tylko lokalizacja stacji, ale również dobór komponentów. Nie warto jednak w tej kwestii oszczędzać, a w żadnym wypadku nie należy decydować się na części używane. Co ciekawe, warto szukać warsztatów, które oferują instalacje zgodne z nowoczesną technologią, dzięki czemu będziemy mieć pewność dostosowania LPG do aktualnych standardów oraz gwarancję należytego bezpieczeństwa. W takich punktach dostępny jest też terminal kart płatniczych, dzięki czemu za usługę można bez problemu zapłacić kartą.

Co mówią eksperci?

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule, okazuje się, że samochody na gaz są w pełni bezpieczne, jeśli tylko instalacja zostanie właściwie dobrana i zamontowana. Takie auta są nawet bezpieczniejsze niż te tradycyjne, napędzane benzyną. To mit, że mogą wybuchnąć czy się zapalić, a kierowca wraz z pasażerami są narażeni na zaczadzenie.

Jakie oszczędności generuje auto na gaz?

Chociaż inwestycja w instalację gazową pochłania od 2 000 złotych do nawet 10 000 złotych w zależności od rodzaju wybranych części, ale też modelu samego pojazdu mechanicznego, to z całą pewnością jest opłacalna. Zwrot kosztów to kwestia indywidualna, wiele zależy od częstotliwości korzystania z samochodu czy przejechanych kilometrów. Gaz jest jednak sporo tańszy niż benzyna, a najczęściej środki przeznaczone na montaż instalacji LPG zwracają się już po roku eksploatacji. Biorąc pod uwagę, że tym samym samochodem jeździmy średnio przez 5 lat, a dopiero później wymieniamy go na nowszy, lepszy model, przez co najmniej kilka lat będziemy w stanie wygenerować naprawdę znaczne oszczędności. Pamiętajmy również o ochronie środowiska, bo przecież auta na gaz wydzielają o wiele mniejszą ilość spalin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ