Oto, co warto wiedzieć o wpływie owsianki na odchudzanie
Niemal wszyscy z nas mieli okazję spróbować płatków owsianych, lecz nie rozpowszechniła się jeszcze metoda odchudzania i oczyszczania organizmu oparta właśnie na niepozornych płatkach.
Dieta owsiana – co to jest?
Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszy się tak zwana dieta owsiana. Nietrudno się domyślić, że główną rolę w tej diecie odgrywa owsianka lub inne potrawy złożone przede wszystkim z płatków owsianych. Przestrzeganie tej diety ma zapewnić nam sprawną utratę wagi bez uszczerbku na zdrowiu i samopoczuciu. Warto zauważyć, że płatki owsiane są bogate w cenne składniki odżywcze, w tym pomocny podczas odchudzania błonnik. O nim słyszał już chyba każdy. Nie tylko zapewnia długotrwałe uczucie sytości, ale pomaga obniżyć poziom cukru i złego cholesterolu we krwi. Duże ilości błonnika z pewnością zatrzymają głód na bardzo długo i zwiększą prawdopodobieństwo ukończenia diety sukcesem.
Wpływ płatków owsianych na odchudzanie
Płatki owsiane, tak jak większość produktów zbożowych, dostarczają mniej więcej 365 kilokalorii na każde sto gramów. Większość osób odczuwa sytość już po spożyciu połowy tej wartości. Niektórzy z nas lubią czasem zamiast tradycyjnych przekąsek sięgnąć po garść suchych płatków owsianych, lecz może się to skończyć nawet kłopotami z układem trawiennym. Znacznie bezpieczniej jest po prostu ugotować płatki owsiane na mleku, a jeśli mamy problem z tolerancją laktozy, to zastępujemy mleko wodą lub sokiem owocowym. W przypadku, gdy szukasz odmiany od klasycznej, gotowanej owsianki, możesz spróbować uprażyć płatki owsiane na patelni i wymieszać z jogurtem smakowym albo naturalnym. W zależności od tego, jak bardzo jesteś zdeterminowany, możesz wybrać spośród dwóch wersji diety owsianej. Dla ostrożniejszych osób zaleca się wybór tej krótkotrwałej, a dla zmotywowanych przeznaczona jest długotrwała, która wprowadza z początku wiele zmian w jadłospisie.
Na czym polega dieta owsiana krótkotrwała?
Według tej diety zaledwie jeden dzień w tygodniu zamieniasz na tak zwany dzień owsiany. Nazwa wskazuje na to, że przez w trakcie jednej doby odżywiasz się wyłącznie potrawami, których podstawą są właśnie płatki owsiane. Uznawane są wszelakie owsianki – zarówno te przygotowane na mleku, jak i na wodzie. Możesz urozmaicić swoje posiłki także dodatkiem suszonych owoców, wszelakich przypraw – szczególnie korzennych – i tym podobnych. Jeżeli nie przepadasz za słodkimi potrawami, powinna przypaść Ci do gustu wersja wytrawna, czyli owsianka przygotowana na bulionie zamiast mleka, wzbogacona warzywami takimi jak buraki, kalafior, kukurydza, suszone i świeże pomidory czy papryka.
Jak przebiega długotrwała wersja diety owsianej?
Dłuższa wersja diety owsianej trwa od ośmiu do dziesięciu tygodni. Zakłada nie tylko utratę zbędnych kilogramów, ale i dokładną detoksykację całego organizmu. Aby nie zakłócić przebiegu oczyszczania, unikamy niezdrowego i przepełnionego sztucznymi dodatkami pożywienia czy słodkich i alkoholowych napojów. Nie chcemy przecież zmarnować całego wysiłku, jaki włożyliśmy w zmianę sposobu żywienia.
Długotrwałą dietę owsianą dzielimy na trzy oddzielne etapy:
- Na początek zupełnie zmieniamy to, czym się odżywiamy. W związku z tym organizm pozbywa się toksyn, a następnie nadmiaru wody i tłuszczu. Szybka utrata wagi z pewnością zmotywuje Cię do dalszego przestrzegania diety.
- W etapie drugim urozmaicamy diętę produktami roślinnymi, czyli między innymi warzywami i owocami. Teraz nasza waga i masa ciała stabilizują się.
- Ostatni etap wygląda następująco: przez dwa tygodnie stopniowo przywracamy normalny sposób żywienia, ale wciąż spożywamy jeden posiłek oparty o płatki owsiane na dzień.
Czy warto wypróbować dietę owsianą?
Jeśli chodzi o zalety, diety owsianej na pewno nie można nazwać skomplikowaną. Łatwo dostępne produkty, szybkie i niewymagające w przygotowaniu posiłki, a na dodatek detoksykacja organizmu? To właśnie dieta owsiana! Przystępna dla osób obawiających się głodówek i wyrzeczeń. Pozwoli Ci szybko i trwale pozbyć się zbędnych kilogramów. Dzięki płatkom owsianym dostarczy Ci mnóstwo błonnika, więc prawdopodobnie szybko zapomnisz, że się odchudzasz. Ponadto, jeżeli nie masz zbyt wiele czasu i energii na gotowanie, to dieta owsiana powinna Cię zainteresować.
Nie jest to niestety dieta idealna. Nadmierne przedłużanie diety doprowadzi do niedoboru niezbędnych minerałów i witamin, dlatego zalecana jest ostrożność i obserwowanie sygnałów wysyłanych przez organizm. Przed ubytkiem cennych mikroskładników uchronić nas mogą starannie dobrane dodatkowi do owsianek. Warto przeanalizować, czego nie dostarczają nam płatki owsiane i uzupełnić ewentualne braki suplementami lub wyżej wspomnianymi składnikami urozmaicającymi owsianki. Po rozpoczęciu diety owsianej możemy doświadczyć dyskomfortu trawiennego związanego z nagłą zmianą sposobu odżywiania. Jednym z argumentów przeciw diecie owsiankowej jest także bycie skazanym na ciągłe jedzenie tego samego składnika, czyli oczywiście płatków owsianych. Mimo wielu możliwości urozmaicenia dla niektórych może być to zniechęcające.