Co to jest tolerancja?

0
1174
Co to jest tolerancja?

Spośród niezliczonej ilości słów dość często przewija się słowo tolerancja. Ciągle jesteśmy namawiani do tego, aby być bardziej tolerancyjni dla swoich dzieci i wychowywać je bezstresowo. Jak również do tolerancji wobec innych ludzi, wobec odmienności, itd.
Ale właściwie, co to jest tolerancja? Słowo tolerancja jest określeniem tego, aby poszanować czyjeś upodobania, zwyczaje, tradycję, wierzenia, poglądy, które różnią się od własnych lub ogólnie przyjętych. Czyli tolerancja, to inaczej wyrozumiałość lub akceptacja czegoś, co jest inne niż nasze. Tolerancja, jako norma zachowania posiada zwolenników i przeciwników. Zwolennicy popierają swobodę jednostki. I tym samym nie walczą z nią o przeforsowanie swoich pogląd, zachowań, czy postępowania. Natomiast konserwatyści twardo stoją przy tym, że tolerancja jest zgadzaniem się na wszystkie odstępstwa od normy. Ogólnie o tolerancji mówi się na całym świecie, gdyż jest ona przecież ściśle związana z życiem ludzi. Tolerancja jest bywa też czasem naruszana i nadużywana na różne sposoby.
Co można jeszcze powiedzieć o słowie „tolerancja”? Słowo „tolerancja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza bycie cierpliwym, wytrwałym, wytrzymałym. Ma ono wiele kontekstów i znaczeń. Już w siedemnastym wieku powstawały pierwsze prace naukowe na temat tolerancji. Lecz dotyczyły one spraw społecznych i międzynarodowych. Współcześnie także dotyczą tych tematów. Ale obecnie najczęściej o tolerancji mówi się w kontekście zachowań niektórych ludzi lub grup społecznych.

http://www.nagrodobiorcy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ