Co to jest konto wspólne i jakie ma zalety?

0
1259
Co to jest konto wspólne i jakie ma zalety?

Wspólne konto jak sama nazwa wskazuje, jest formą rachunku bankowego skierowaną dla dwojga ludzi. W wielu związkach oraz małżeństwach jest to również rodzaj zbudowanego zaufania między dwoma osobami, ponieważ obydwoje właścicieli konta ma do niego identyczne prawa. Niesie to za sobą wiele korzyści, ale również pewne ryzyko.

Konto wspólne — czym jest?

Chcąc zdefiniować, czym jest konto bankowe dla dwóch osób, warto odróżnić je od zwykłej autoryzacji osoby trzeciej do indywidualnego rachunku bankowego. Często jest ono błędnie mylone z sytuacją, w której osoba posiadająca prywatny rachunek bankowy zezwala na dostęp do niego drugiej osobie. W tym wypadku jednak nie można mówić o koncie wspólnym, ponieważ ciągle konto bankowe przynależy do jednej osoby.

Wspólne konto bankowe oznacza, że dwie dowolne osoby powiązane ze sobą małżeństwem lub mieszkające w jednym gospodarstwie domowym jak np. mama z córką posiadają do niego nieograniczone oraz równe prawa. W przypadkach związków bez ślubu łatwiejszą drogą będzie wspomniane wyżej wykonanie pełnomocnictwa dla drugiej osoby. Każda ze stron może dowolnie dysponować zgromadzonymi na nim środkami. Dokonują bez ograniczeń wpłat, wypłat oraz dokonują przelewów bez autoryzacji drugiej strony. Oczywiście jak w przypadku standardowego indywidualnego rachunku bankowego tak i w tym przypadku obydwie osoby wpisane jako właściciel takiego konta bez żadnych utrudnień mogą pobierać na nie swoje pensje.
W przypadku tego rodzaju konta bankowego istnieje wyłącznie jedno ograniczenie. Jest nim złożenie wniosków o kredyt liniowy, czyli tzw. debet na koncie. Do jego otrzymania konieczny jest podpis obydwóch osób, więc jedna osoba pomimo posiadania pełnych i nieograniczonych praw do konta nie będzie miała możliwości otrzymania debetu.

Zalety

Konto wspólne niesie za sobą wiele korzystnych dla posiadaczy zalet. Dawniej konta te były szczególnie popularne wśród małżeństw, ze względu na fakt dość wysokich opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Praktyka ta stosowana jest do dzisiaj, jednak poprzez konkurowanie między sobą przez banki codziennością stały się darmowe w prowadzeniu konta bankowe lub brak opłat za rachunek bankowy w przypadku np. wykonania kilku płatności w danym miesiącu. Nie oznacza to jednak, iż współdzielone konto bankowe nie posiada obecnie już żadnych zalet. Pomimo że często banki oferują promocje opierające się na darmowym prowadzeniu rachunku, to najczęściej występują związane z nim również konieczności posiadania wysokich wpływów, które dla jednej osoby mogłyby być niemożliwe do zrealizowania.

Jedną z najbardziej ułatwiających życie jest fakt, łatwiejszego planowania budżetu domowego. Wszystkie środki z pensji oraz dodatkowych dochodów znajdują się na jednym koncie, co pozwala na rozsądne zaplanowanie wydatków na przyszły miesiąc.

Dodatkowo z racji, iż jest to konto prowadzone przez 2 osoby, to zazwyczaj wiąże się to również z wpływami dwóch pensji każdym miesiącu. Jak wiadomo, im większy obrót środkami występuje na koncie bankowym, to wraz z nim rośnie zdolność kredytowa. W rezultacie skutkuje to w przyszłości większą szansą na udzielenie kredytu hipotecznego oraz lepszymi warunkami jego spłaty.

http://www.trenujsukces.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZakupy na aliexpress
Następny artykułWybór studiów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ