Hodowla cielaków mięsnych to dość popularne zjawisko w Polsce. Rolnicy decydują się właśnie na te zwierzęta ze względu na to, że ich hodowanie nie należy do najtrudniejszych, a pieniądze są stosunkowo atrakcyjne. Jakie rasy bydła mięsnego występują w Polsce? Jakie zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie rasy bydła mięsnego występują w Polsce?
W Polsce występuje kilka ras bydła mięsnego. Największą popularnością cieszy się „Limousine”. Osobniki te dość szybko osiągają dojrzałość hodowlaną. Są w stanie urosnąć nawet do 1100 kg. Ewentualne porody odbywają się bez większych problemów. Jeśli chodzi o „Simentale”- buhaje ważą od 900 kg do 1100 kg. Bydło to żyje stosunkowo długo i przeznaczone jest do użytkowości mięsno-mlecznej. Kolejną rasą jest „Charolaise”. Jest to rasa charakteryzująca się tym, że szybko dojrzewa. Pierwsze wycielenie odbywa się w około 25 roku życia. Waga dorosłych buhajów oscyluje w granicach 1100 kg. Jeśli rolnik zdecyduje się na opas intensywny, wówczas przyrosty dobowe wynoszą około 1,4 kg na dobę. Do ras późno dojrzewających możemy zaliczyć „Hereford”. Pierwsze wycielenie ma miejsce dopiero po 3 latach. Wysokiej jakości zwierzęta razem z bezpośrednim transportem oferowane są na stronie https://www.rogofarm.pl/pl.
Hodowla cielaków mięsnych- jakie zalety tego rozwiązania możemy wyróżnić?
Przede wszystkim cielaki mięsne są stosunkowo tanie w utrzymaniu w początkowej fazie wzrostu. Wykorzystuje ono użytki zielone, a także pasze gospodarskie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że bydło mięsne nie jest zbyt wymagające jeśli chodzi o sposób utrzymania, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku bydła mlecznego. W konsekwencji nie ma konieczności inwestowania w nowoczesne technologie, a tym bardziej dostosowywania pomieszczeń. Bydło mięsne rzadko choruje, a opieka nad nimi nie wymaga wiele pracy.