Bransoletki z pereł – jak je kupować? Rodzaje i ceny

0
1731

Moda na noszenie ozdób na nadgarstku powoduje, że coraz częściej szukamy dla siebie odpowiedniej bransoletki. Jeśli cenimy sobie klasyczną elegancję zwrócimy uwagę na perły – biżuteria z tych kamieni niezmiennie cieszy się dużą popularnością jako najbardziej uniwersalna i opierająca się trendom modowym.

Bransoletki z pereł cieszą się w tym roku dużą popularnością. Jeśli nie wiesz jak wybrać odpowiednią dla siebie, podpowiemy ci na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rodzaje perłowych bransoletek

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów bransoletek z pereł, a ich rodzaj w dużej mierze będzie zdeterminowany rodzajem użytych kamieni.

Imitacje i najtańsze perły zostaną wykorzystane w biżuterii modowej – będą nanizane na żyłki lub gumki i nie znajdziesz w nich supełków oddzielających od siebie poszczególne koraliki. Taka bransoletka często nie będzie miała zapięcia (zakładana będzie przez nadgarstek poprzez rozciągnięcie gumek) lub będzie ono wykonane z metali nieszlachetnych. Takie bransoletki można kupić w cenie 10-50 złotych i nie będą one biżuterią twoich marzeń.

Przebojem ostatniego sezonu są silikonowe bransoletki z jedną perłą – do ich wyrobu najczęściej używa się imitacji, ale w cenie około 100-200 złotych możesz kupić taki gadżet z prawdziwą perłą i to nienajgorszej jakości. Polecamy entuzjastom stylu casual; tego typu dodatki noszone są ostatnio również przez mężczyzn.

Klasyczne bransolety z perłami wykonuje się z kamieni o okrągłym lub podłużnym kształcie – są one nanizane na jedwabną lub poliestrową nić i oddzielone supełkami, aby się o siebie nie ocierały. Do ich wyrobu używa się zapięć wykonanych ze srebra lub złota, czasem też z metali nieszlachetnych, zależnie od rodzaju użytych klejnotów. Zazwyczaj najdroższe perły będą miały złote zapięcie, jednak nie należy ulegać złudzeniu iż dotyczy to pereł najpiękniejszych (o tym później). Ceny takich wyrobów charakteryzują się największą rozpiętością – w zależności od gatunku kamieni perłowe bransolety mogą kosztować od kilkudziesięciu złotych do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy.

W przypadku bransoletek z prawdziwych pereł możemy spotkać modele jedno i wielorzędowe. Jeśli zamarzy ci się bogatszy, kilkurzędowy model, zwróć uwagę czy ich sznury są w jakiś sposób stabilizowane – w tych lepszych poszczególne rzędy klejnotów utrzymywane są w równych odległościach poprzez zastosowanie kilku separatorów wyznaczających dystans między nimi.

Gatunek pereł

Kupując bransoletkę z pereł powinniśmy w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę na jakość kamieni użytych do jej wyrobu.  Będzie miała ona duży wpływ na cenę, jednak twierdzenie, iż wysoka cena będzie zawsze świadczyła o dobrej jakości też nie zawsze będzie prawdziwe – droższe gatunki tych klejnotów też potrafią rozczarować jakością.

Przed zakupem jakiejkolwiek perłowej biżuterii warto zapoznać się z podstawowymi faktami na temat tych kamieni  – pozwoli nam to na dokonanie bardziej racjonalnego wyboru. Przede wszystkim należy mieć świadomość, iż występują one w dwóch odmianach – słodkowodnej i morskiej, różnią się one zarówno wyglądem jak i ceną. Perły słodkowodne to kamienie tanie i zazwyczaj mniej urodziwe niż ich morskie odpowiedniki – bardzo rzadko są okrągłe, mają z reguły słaby połysk i mniej atrakcyjny wygląd. Te pochodzące z perłopławów bytujących w morzach rodzą klejnoty piękniejsze, a ich hodowla z użyciem okrągłych jąder powoduje, iż ich kształt częściej jest doskonały. Samo pochodzenie jednak nie powinno stanowić dla nas jedynego kryterium wyboru – piękne perły słodkowodne będą lepszym wyborem niż brzydkie morskie, a cena nie będzie tu dla nas dobrą wskazówką.

Przy zakupie powinniśmy zawsze przyjrzeć się uważnie perłom, które zamierzamy nabyć, zwracając w pierwszej kolejności na połysk. Cecha ta jest najważniejszym wyróżnikiem jakości  – błyszczące perły zawsze będą piękniejsze od tych matowych, nawet jeśli inne ich cechy są słabsze. Czysta, wolna od wad powierzchnia i okrągły kształt to kolejne rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Przy zakupie warto jest odwiedzić wiele sklepów i w miarę możliwości porównać ich ofertę. Jeśli to twój pierwszy zakup spróbuj poprosić o pomoc kogoś doświadczonego, lub znajdź sklep z dużą ofertą i personelem, który pomoże ci w podjęciu decyzji. Trud włożony w zakup pięknej bransoletki z pereł zaprocentuje ci biżuterią, z którą nigdy nie będziesz chciała się rozstać.

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]