Blogi polityczne jako alternatywne źródło edukacji

0
1593
Blogi polityczne jako alternatywne źródło edukacji

Blogi o polityce są odrębnym rodzajem blogów, który spełnia wiele ciekawych funkcji. Oprócz edukacji blogi polityczne pozwalają na zapoznanie się z ciekawym, w praktyce często bardziej oryginalnym, sposobem oceny danej kwestii z zakresu polityki. Sprawdzamy, czy warto je przeglądać?

Blogi o polityce wydają się atrakcyjną alternatywą dla innych źródeł informacji. Główną zaletą czytania blogów poświęconych polityce zdaje się być możliwość pogłębiania wiedzy, dowiadywania się tych aspektów, które nieraz pomijane są w mediach mainstreamowych, a przez to wytwarzania własnego, indywidualnego i oryginalnego światopoglądu politycznego.

Zalety blogów politycznych na tle konkurencyjnych źródeł informacji o polityce

Śmiało można powiedzieć, że blogi polityczne rządzą się poniekąd własnymi prawami. Wynika to z faktu, że sposób ich prowadzenia nie jest raczej objęty odgórnymi regulacjami, a autorzy blogów mogą przyjmować różne koncepcje. Właśnie dzięki temu blogi polityczne mogą być tak interesujące – nie przypominają zwykle tradycyjnych wiadomości, merytorycznie wychodzą daleko poza podstawy przekazywane w szkole na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, a pod względem formy są często dużo łatwiejsze do przyswojenia.

Kolejną zaletą blogów o polityce jest fakt, że ich autorzy mogą być bardziej niezależni względem dziennikarzy stacji państwowych (lub nawet stacji prywatnych). Dzięki braku odgórnie narzuconym normom blogi o polityce mogą oferować treści, które w swych formach przypominają felietony, eseje, reportaże, opowiadania lub po prostu zbiór różnych refleksji.

Platformy oferujące dostęp do różnych blogów pisanych przez wielu autorów, ułatwiają także odróżnienie treści atrakcyjnych dla odbiorcy od tych mniej atrakcyjnych. W przeciwieństwie do telewizji, poruszając się po Internecie, użytkownik sam decyduje, których autorów na platformie będzie czytał, a których będzie pomijał.

Inspiracje wspomagające tworzenie własnego światopoglądu

Dywersyfikacja źródeł informacji o polityce pomaga przy wytwarzaniu własnego poglądu na dany temat. W tym kontekście blogi o polityce okazują się być niezwykle atrakcyjne, gdyż ich czytanie pozwala na dostrzeżeniu wielu sposobów podejścia do danego problemu. Im więcej autorów, tym więcej punktów widzenia. Zapoznając się z nimi, ma się więc okazję do wyrobienia własnego poglądu na rzeczywistość polityczną. Blogi o polityce mogą więc być inspiracją do własnej działalności twórczej. Nieraz zdarza się tak, że fani regularnego czytania różnych blogów o polityce po jakimś czasie zaczynają samemu prowadzić podobną działalność, pragnąc dzielić się z innymi własnym zdaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ