Aranżacje wnętrz: jakie ramy wybrać?

0
2619

Fotografie, obrazy, grafiki, dyplomy, plakaty – tego typu rzeczy chętnie wieszamy na ścianach. Aby jednak naprawdę stanowiły ozdobę wnętrza i nie uległy szybkiemu zniszczeniu, powinny być odpowiednio oprawione. Na jakie ramy warto się zdecydować?

Klasyczne rozwiązania – ramy drewniane

Ramy drewniane to wciąż najpopularniejszy rodzaj oprawy. Chociaż dobrze sprawdzają się niemal w każdym przypadku, szczególnie często wybierane są do oprawy obrazów. Gdy chodzi o ramy drewniane, najlepsze są te wykonane z drewna sosnowego albo egzotycznego (trwałe oraz długo zachowujące odpowiedni wygląd).

Wbrew pozorom ramy drewniane nie muszą być gładkim, ciemnym prostokątem albo kwadratem. Na rynku dostępne są produkty w różnych wariantach kolorystycznych oraz o odmiennej fakturze – zdobione, stylizowane wedle wzorców z konkretnych epok, inspirowane egzotycznymi wzorami. Wiele firm oferuje wykonanie opraw drewnianych na zamówienie, tak by umożliwić ich dostosowanie do konkretnego obrazu (jak Galeria Ram). Zalety ram drewnianych to ponadczasowa elegancja, trwałość oraz możliwość wyboru pośród wielu dostępnych wariantów. W parze z tym idzie jednak także zwykle cena nieco wyższa niż w przypadku innych opraw.

Ramy aluminiowe – do nowoczesnego wnętrza

Ramy aluminiowe stanowią dobrą alternatywę dla drewnianych, zwłaszcza jeśli chodzi o uzupełnienie aranżacji nowoczesnej albo minimalistycznej. Ramy aluminiowe są eleganckie w swojej prostocie i w przeciwieństwie do drewnianych będą pasować do niemal każdego wystroju. Tu również można wybierać pośród wielu opcji kolorystycznych i wariantów faktur.

Ramy aluminiowe zazwyczaj są mniej trwałe, dają też nieco mniejsze możliwości, jeśli idzie o wzory. Wynagradzają to jednak niższą ceną oraz tym, że są ich pielęgnacja jest zdecydowanie łatwiejsza.

 Urok passe partout

Passe partout to ramka kartonowa z wycięciem, którego powierzchnia jest odrobinę mniejsza od powierzchni obrazka. Oprawione w ten sposób prace otoczone są pustym tłem, co umożliwia ich odpowiednie zaprezentowanie. Passe partout przywędrowało do nas z Francji i służy oprawie nie tylko zdjęć czy rysunków, ale także na przykład haftów, banknotów czy rzeczy takich jak medale, sprawdza się w przypadku zdjęć czy rycin o stosunkowo niewielkich rozmiarach, sprawiając, że bardziej rzucają się w oczy . Pozwala chronić i lepiej eksponować oprawioną pracę.

Nowatorskie rozwiązania

Szukasz bardziej nietypowych rozwiązań? Jest to możliwe, choć te rzadziej spotykane aranżacje zazwyczaj powstają tylko na zamówienie. Ciekawym pomysłem może być szeroka rama lustrzana – świetnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, zwłaszcza do oprawy zdjęć oraz grafik. Dla zaprezentowania wiekowych map, starych szkiców czy rysunków utrzymanych w staroświeckiej stylistyce warto wybrać nietypową, fakturową ramę Davide Sartori. Dobrze skomponuje się ona z tego typu pracami, a dzięki swojej prostocie nie przyćmi oprawionego dzieła. Z kolei ci, którym szczególnie zależy na pięknej oprawie jakiegoś szczególnie ważnego dzieła mogą przemyśleć zamówienie ram o jakości muzealnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ