AeroPress czyli jak podbić świat kawy

0
1309

Część historii o wynalezieniu akcesoriów do parzenia kawy zaczyna się mniej więcej od tego, że ktoś wpada na pomysł picia dobrej kawy i chce zrobić ją bez większego wysiłku. Podobnie jest z AeroPressem.

Trochę historii

Alan Adler jest amerykańskim wynalazcą, który na co dzień projektował aerodynamiczne latające dyski. Psy były usatysfakcjonowane jego pracą, to z całą pewnością. W 2005 roku stworzył urządzenie do parzenia kawy z wyglądu przypominające strzykawkę. I tak narodził się AeroPress, dziś jedna z najpopularniejszych metod parzenia kawy alternatywnej.

Zasada działania AeroPress’u

Na pierwszy rzut oka sprawa może wydać się skomplikowana. Nic bardziej mylnego! Przede wszystkim trzeba pamiętać, że opcje parzenia się dwie. Klasyczna – kiedy cylinder stoi na dowolnym kubku i odwrócona – cylinder montujemy na tłoku i zalewamy kawę. Dzięki papierowemu filtrowi i działaniu ciśnienia wytwarzanego poprzez nacisk tłoka otrzymujemy wyjątkowy napar.

Najbardziej wyluzowany sposób parzenia kawy

Przyczyny jego sukcesu możemy doszukiwać się w różnych źródłach. Przede wszystkim z tego kompaktowego sprzętu wyczarujemy naprawdę dobrą kawę – a opcji zrobienia jej mamy mnóstwo, w zasadzie wszystkie chwyty są dozwolone. Co roku udowadniają to zawodnicy Mistrzostw Świata Aeropress, którzy nie przestają zaskakiwać – igrając z dozą, temperaturą i wodą, dwojąc się i trojąc aby zaserwować sędziom najlepszą kawę. Bez żadnych tabelek, punktów i zbędnego liczenia ile jest kawy w kawie. Ma być najsmaczniejsza. I o to właśnie chodzi w idei AeroPressu, ma służyć po prostu w zrobieniu dobrej kawy! Bez napinki, cmokania i kręcenia wąsami.

AeroPress – w każdą torbę i na każdą kieszeń

Dużą zaletą AeroPressu jest jego poręczność – niewielka tuba mieści się w każdy podróżny plecak. Zdjęcia kawy zalewanej na szczytach gór i w wielkich trasach pokazują, że kiedy chodzi o jakość kawy – prawdziwi zapaleńcy nie idą na ustępstwa. A ze wszystkich akcesoriów właśnie AeroPress sprawdza się najlepiej jako towarzysz wypraw małych i dużych.

Większość akcesoriów do parzenia kawy nie ma najniższej ceny, ale AeroPress nie jest jednym z nich i posłuży nam przez lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ