Pomocny w dostarczeniu organizmowi witamin i minerałów
W okresie letnim mamy ułatwiony dostęp do świeżych warzyw i owoców. Umożliwia nam to wzbogacenie diety o rozmaite składniki wzmacniające włosy, skórę i paznokcie oraz wspierające pracę i wydolność organizmu. W żadnym wypadku nikomu nie zaszkodzi dodatkowa porcja warzyw, dlatego nie wahajmy się i sięgajmy po bogactwo natury bez obaw. Jednym ze wspaniałych darów natury oblegającym warzywniaki i rynki jest oczywiście bób. Niepozorne, zielone strączki kryją w sobie całe mnóstwo witamin i minerałów.
Bób – skąd się wziął?
Wiele źródeł podaje, że bób towarzyszył człowiekowi już w neolicie. Ślady nasion bobu znalezione na terenie Azji Mniejszej i u wybrzeży Morza Śródziemnego temu dowodzą. Oprócz tego, na Dalekim Wschodzie doceniono smak i właściwości tej rośliny przynajmniej pięć tysięcy lat wstecz. W średniowiecznej Polsce bób był łatwo dostępny i został uznany za odpowiedni tylko dla niższych i biedniejszych warstw społeczeństwa. Dopiero całkiem niedawno uświadomiliśmy sobie, jak wiele kryje w sobie ta roślina. Ostatnimi czasy zaobserwowano wzrost popytu na bób i łatwiej nam o znalezienie przepisu opartego o ten składnik. Obfitujący w pełnowartościowe białko, stanowi doskonałe zastępstwo mięsa dla wegetarian i wegan na diecie roślinnej. Bób możesz dodać do rozmaitych dań. Szczególnie dobrze wpasuje się w rozmaite sałatki, zastąpi porcję mięsa, wzbogaci nadzienie do pierogów czy gołąbków, urozmaici każdą zupę, a nawet sam w sobie może podbić Twoje kubki smakowe. Nawet jeśli smak bobu nie zwali Cię z nóg, warto włączyć go do swojej diety nawet w niewielkich ilościach.
Z czego słynie fasola fava?
W strączkach bobu znajdziesz całe mnóstwo cennych mikroskładników. Oprócz tego ułatwisz organizmowi detoksykację i polepszysz perystaltykę jelit. Jest naprawdę mnóstwo zalet dodania bobu do swojego jadłospisu. Oto część sposobów, w jakie fasola fava wpływa na stan Twojego zdrowia oraz samopoczucie:
- Zawarta w bobie lektyna pomoże Ci w profilaktyce jelita grubego, nerek i wątroby.
- Jeśli masz problemy z pamięcią, zacznij jeść bób! Solidna dawka choliny wspomoże procesy pamięciowe i zmniejszy prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera.
- Dobra wiadomość dla wysokociśnieniowców! Stosowanie bobu okazuje się pomocne w walce z nadciśnieniem. Bób stanowi także świetne źródło błonnika obniżającego poziom cholesterolu. Ponadto nie znajdziesz w ziarnach bobu zbyt wiele sodu.
- Dla kobiet ciężarnych i anemików bób może stanowić dobre źródło witaminy B9, czyli kwasu foliowego.
- Jeśli cierpisz na kłopoty ze skórą, wypróbuj starą metodę kąpieli w wywarze z pędów bobu. W ten sposób uśmierzysz nieco ból towarzyszący wrzodom i czyrakom. Oprócz tego możesz przetestować nalewkę z bobu jako naturalny zamiennik serum odmładzającego skórę.
- Jedząc bób, pozbędziesz się zalegającego na ściankach tętnic tłuszczu. Wyeliminujesz także nadmiar cholesterolu.
Czy bób to na pewno samo dobro?
Co do zasług bobu nie ma wątpliwości, lecz jeśli stosujesz dietę lekkostrawną lubcierpisz na wymienione schorzenia/problemy:
- Dna moczowa,
- Fawizm, zwany również chorobą bobową
- Kamica nerkowa lub zalegający w nerkach piasek
- Choroby metaboliczne
- Choroby trzustki
Jakie są zalety regularnego spożywania bobu?
Jedząc bób, dostaczysz swojemu organizmowi niezbędne białko, całą gamę witamin i sporo kwasu foliowego. Regularne spożywanie bobu zapobiega schorzeniom układu nerwowego, anemii i wielu niedoborom. Jeśli unikasz mięsa w każdej postaci, bób pomoże Ci zastąpić mnóstwo składników, o które trudno w diecie roślinnej. Aminokwasy egzogenne, żelazo, magnez i tym podobne pierwiastki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – to wszystko znajduje się w małej, niepozornej roślince.
Jeśli zależy Ci na utrzymaniu perfekcyjnego stanu zdrowia lub marzysz o idealnej sylwetce, zaprzyjaźnij się z bobem. Łatwo się nim nasycisz, nie dostarczając zbyt wielu kilokalorii. Jedna stugramowa porcja fasoli fava to zaledwie sześćdziesiąt kilokalorii. To nie jeszcze nie wszystkie zalety bobu. Regularne spożywanie tych zielonych strączków zauważalnie polepszy perystaltykę jelit i przyspieszy Twój metabolizm, co pomoże Ci osiągnąć sukces w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Cenne informacje na temat bobu
Jeśli chcesz wypróbować bób samodzielnie, poszukaj i dokładnie przeanalizuj przepis, który przypadnie Ci do gustu. Zanim kupisz to warzywo, dowiedz się o nim jak najwięcej. Oto przykładowe informacje na jego temat:
- Wszelakie plamki i ślady pleśni świadczą o tym, że bób może się już nie nadawać do spożycia. Poszukaj jaskrawozielonych, jędrnych strączków.
- Jeśli zależy Ci na bogactwie wartości odżywczych bobu, ugotuj go na parze. W przypadku gdy interesuje Cię bardziej sam smak lub nie masz zbyt wiele czasu, możesz ugotować warzywo tradycyjną metodą, czyli w posolonej wodzie.
- Młody bób nie wymaga obróbki termicznej. Śmiało spożywaj go na surowo.
- Przechowuj bób w chłodnym i zacienionym miejscu najdłużej przez tydzień.
- Odpuść sobie większe porcje bobu jeśli jesteś podatny na wzdęcia.