Rehabilitacja po złamaniu – dlaczego jest taka ważna?

0
2175
Rehabilitacja po złamaniu - dlaczego jest taka ważna?
Źródło obrazka: Fotolia

Złamanie kończyny nie jest niczym przyjemnym. Wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza oraz założenia gipsu, który należy nosić przez kilka tygodni. Po jego zdjęciu wcale nie jest łatwiej, gdyż usztywniona przez dłuższy czas kończyna jest zwyczajnie osłabiona. Potrzeba czasu, aby mogła wrócić do pełnej sprawności.

Odpowiednia rehabilitacja przywraca sprawność

Wydawać by się mogło, że złamana ręka lub noga, to nic wielkiego. Zwykły uraz, który należy przeczekać w odpowiednim opatrunku usztywniającym, a po jego zdjęciu można od razu wrócić do dawnych aktywności i nawyków. Niestety w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej i nie jest to wszystko aż takie proste. Podczas noszenia gipsu kończyna jest nieruchoma po to, aby kości mogły się poprawnie zrosnąć. Niestety nie ma to pozytywnego wpływu na mięśnie, które przez kilka tygodni są zupełnie nieużywane. Skutkuje to ich znacznym osłabieniem oraz przyzwyczajeniem do tylko jednej pozycji. Z tego powodu złamana ręka lub noga staje się bardzo osłabiona. Dlatego właśnie niezbędna będzie profesjonalna rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Podczas rehabilitacji należy skupić się przede wszystkim na przywróceniu kończyny do pełnej sprawności. Ważne jest regularne ćwiczenie mięśni oraz przyzwyczajanie ręki bądź nogi do wcześniejszego zakresu ruchu, od którego zdążyła się ona odzwyczaić. Tempo i skuteczność rehabilitacji zależą od tego, jak poważne było złamanie i jakie zabiegi są niezbędne. O tę kwestię warto zapytać lekarza podczas ściągania gipsu lub od razu zgłosić się do wykwalifikowanego rehabilitanta, który pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia i ułoży cały plan terapii. Dobrym wyborem może być zgłoszenie się do Medistuff. Mają oni doświadczenie i wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a także gwarantują możliwość wypożyczenia sprzętu, takiego jak łóżko rehabilitacyjne czy wózek ortopedyczny.

Szybkość działania i pełen profesjonalizm

Rehabilitacja to proces, który należy rozpocząć jak najszybciej, tuż po ściągnięciu gipsu. Nie można odkładać go na później, ponieważ nie przyniesie takich efektów, jak powinno. Liczy się czas oraz szybkość działania, dlatego umówić wizytę u rehabilitanta jeszcze nawet tego samego dnia, co ściąganie gipsu. Wtedy od samego początku mięśnie i cała kończyna górna lub dolna zaczną być odpowiednio stymulowane, celem jak najszybszego przywrócenia im pełnej sprawności. W innym przypadku mogą wystąpić problemy, takie jak opuchlizna, bóle mięśni oraz stawów, w zależności od miejsca złamania. Aby tego uniknąć warto jak najszybciej zacząć odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia. Znacznie ułatwi to życie i powrót do pełnej sprawności, nawet po bardzo skomplikowanym złamaniu.

Wybierając rehabilitanta, należy przede wszystkim skupić się na jego profesjonalizmie. Dobrze jest wybrać osobę z doświadczeniem, która specjalizuje się w rehabilitacji po urazach i złamaniach. Sprawi to, że cały proces rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności będzie przeprowadzony bardzo sprawnie i szybko. Fizjoterapeucie z doświadczeniem nie sprawi bowiem najmniejszego problemu dobranie odpowiednich ćwiczeń i zabiegów do rodzaju złamania oraz długości trzymania kończyny w gipsie w tym konkretnym przypadku. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu oraz sporo bólu i cierpienia. Na stronie http://medistuff.pl/rehabilitacja znajdziesz szeroką ofertę od profesjonalistów, którzy dołożą wszelkich starań, aby pomóc Ci wrócić do sprawności sprzed wypadku.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ