Leczenie trądziku – jak prawidłowo pielęgnować cerę?

0
1580
Leczenie trądziku – jak prawidłowo pielęgnować cerę?

Trądzik to problem dorosłych i nastolatków. Duże znaczenie lecznicze ma pielęgnacja. Jak prawidłowo pielęgnować cerę?

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik jest jednym z najczęściej występujących problemów dermatologicznych nie tylko u nastolatków w okresie dojrzewania, ale coraz częściej u osób dorosłych. Jest to przewlekła choroba, która może mieć różny przebieg i nasilenie. Jej objawy to zmiany skórne w postaci zaskórników, grudek i krostek wypełnionych treścią ropną, którym towarzyszy stan zapalny. Wykwity są obecne przede wszystkim na skórze twarzy, jednak mogą pojawić się także na szyi, ramionach i plecach.

Przyczyną pojawienia się trądziku jest wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe. W prawidłowych warunkach funkcją wydzieliny jest natłuszczenie naskórka i jego ochrona przed działaniem szkodliwych czynników. Jednak jej nadmiar blokuje przewód odprowadzający, co skutkuje pojawieniem się krostek i grudek oraz stanu zapalnego. Do pojawienia się zmian trądzikowych predysponują: stres, czynniki genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja cery i źle dobrane kosmetyki. W zależności od rodzaju wykwitów wyróżnia się: trądzik różowaty, pospolity, młodzieńczy, hormonalny, zaskórnikowy i grudkowy.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

W leczeniu każdego rodzaju trądziku istotnym elementem jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja oraz oczyszczanie cery. Bardzo ważne jest pozbywanie się złuszczonego naskórka i wszelkich zanieczyszczeń, ponieważ wraz z sebum stanowią one pożywkę dla bakterii, które powodują stan zapalny oraz nasilają zmiany skórne. Inną ważną kwestią jest odpowiednie nawilżenie skóry, dzięki czemu zmniejsza się łojotok, a cera szybciej się regeneruje. W żadnym wypadku nie należy wyduszać, przekłuwać ani rozdrapywać pryszczy, ponieważ może dojść do ich zakażenia. Sprzyja to również powstawaniu nieestetycznych, trwałych blizn. Jak zatem należy pielęgnować cerę trądzikową? Należy pamiętać o:

  • oczyszczaniu cery – powinno odbywać się każdego dnia rano i wieczorem. Do pielęgnacji należy używać delikatnych kosmetyków, które nie podrażniają i nie obciążą dodatkowo cery, a tym samym nie przyczynią się do pojawiania się kolejnych zmian skórnych. Żele i pianki do mycia twarzy powinny zawierać jak najmniej chemicznych substancji i jak najwięcej naturalnych składników o właściwościach łagodzących: aloesu, rumianku, wyciągu z nagietka, szałwii, miodu i propolisu. Raz w tygodniu konieczne jest wykonanie peelingu, który pomoże pozbyć się martwego naskórka. Nie należy go stosować, jeżeli obecne są wykwity z treścią ropną lub stanem zapalnym. Niezwykle ważny jest również demakijaż. W tym celu można stosować łagodny żel micelarny;
  • tonizowaniu cery – zabieg ten ma na celu wyrównać pH skóry, zmniejszyć wydzielanie sebum i zmniejszyć pory. Należy zastosować go po oczyszczeniu i dokładnym osuszeniu twarzy. Produkt używany do tonizowania cery nie może zawierać alkoholu, ponieważ przesusza skórę;
  • nawilżaniu cery – cera osób, które zmagają się z trądzikiem, ma skłonności do przesuszania, co skutkuje wzmożoną produkcją sebum. Odpowiednio nawilżona cera szybciej się regeneruje – przyspiesza to proces leczenia. Krem należy stosować dwa razy dziennie, po oczyszczeniu, dokładnym osuszeniu i użyciu toniku. Produkty do nawilżania powinny być lekkie i zawierać witaminę A, alantoinę oraz pantenol;
  • domowych maseczkach na trądzik – 2 razy w tygodniu warto wspomóc regenerację skóry i dodatkowo ją nawilżyć dzięki zastosowaniu domowych maseczek. Są one w pełni bezpieczne, ponieważ zawierają same naturalne składniki. Do najpopularniejszych należą: maseczka z oliwy z oliwek, soku z cytryny i miodu oraz maseczka z miodu i cynamonu. Na twarz można nakładać także olejki eteryczne i oleje: rycynowy, różany, herbaciany.

Wybierając produkty do pielęgnacji, należy unikać tych, które w swoim składzie zawierają: olej kokosowy, wazelinę, parafinę, silikony, etanol oraz izopropanol.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ