Jakie są przyczyny i objawy ostrego zapalenia trzustki? 

0
1061
ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki i jest to schorzenie, które rozwija się na podłożu kamienicy żółciowej lub w efekcie nadmiernego spożywania alkoholu. Takiemu stanowi towarzyszy samotrawienie organu przez enzymy trzustkowe, co przyczynia się do zniszczenia tego narządu. Zapalenie tego rodzaju objawia się przede wszystkim bardzo silnym i nagłym bólem brzucha. Leczenie ostrego zapalenia trzustki polega na złagodzeniu objawów oraz reagowaniu na rozwijające się w efekcie choroby powikłania. Czym dokładnie jest zapalenie trzustki? Jak ją leczyć? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/ostre-zapalenie-trzustki-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Ostre zapalenie trzustki – czym jest? 

Trzustka to organ, który umiejscowiony jest w przestrzeni zaotrzewnej górnej części brzucha. Jest ona praktycznie zasłonięta żołądkiem i dwunastnicą. Trzustka to wydłużony gruczoł, który ma strukturę podobną dopłata. U większości osób znaczna część tego narządu znajduje się po prawej stronie kręgosłupa lub bezpośrednio nad kręgosłupem i rozciąga się aż do śledziony. 

Ostre zapalenie trzustki – kiedy do niego dochodzi? 

Główną przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest nadmierne nadużywanie napojów zawierających alkohol. Działa on toksycznie na miąższ trzustki oraz sprzyja przedwczesnej aktywacji enzymów trzustkowych i samotrawieniu trzustki. 

Do innych przyczyn ostrego zapalenia trzustki zalicza się: 

  • kamica żółciowa odcinek która spowodowana jest hipertrójglicerydemia, cukrzycą, a także otyłością,
  • urazy jamy brzusznej, 
  • hiperlipidemia, 
  • bulimia,
  • stosowanie leków zawierających niektóre składniki. 

Jakie są objawy ostrego zapalenia trzustki? 

Jednym z najczęstszych objawów zapalenia trzustki jest silny ból brzucha, który odczuwa się w nadbrzuszu. Utrzymuje się on nawet przez wiele godzin. Dodatkowo może pojawić się przyspieszenie akcji serca oraz gorączka. W przypadku, gdy przyczyna ostrego zapalenia trzustki jest kamica żółciowa może dojść do żółtaczki. 

Jak zdiagnozować ostre zapalenie trzustki? 

Objawy, które towarzyszą ostremu zapaleniu trzustki są mało charakterystyczne oraz mogą doprowadzić do wielu schorzeń. Konieczne jest zatem wykonanie badań diagnostycznych, które pomogą w rozpoznanie schorzenia. Mogą być to: USG jamy brzusznej tomografia komputerowa oraz rtg klatki piersiowej, które pozwalają ocenić ewentualną obecność i powikłań płucnych. 

Inne pomocnicze badania laboratoryjne to:

  • poziom amylazy w surowicy oraz w moczu
  • poziom białka CRP w surowicy
  • bilirubina i fosfataza alkalicznej we krwi
  • poziom wapnia we krwi
  • poziom lipidów we krwi.

Zobacz też: http://www.modny-styl.pl/czym-jest-zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ