Jakie kosmetyki dla skóry alergicznej?

0
1430
kosmetyki

Posiadacze cery wrażliwej są niestety w większości bardzo niezadowoleni z własnej cery. Sami dermatolodzy twierdza iż tak na prawdę nie jest możliwe by stwierdzić ogólnie co i jak szkodzi cerze wrażliwej. Okazuje się, że jest to kwestia bardzo indywidualna i co osoba z wrażliwą skóra, to inny jej typ. Ogółem przyjmuje się, że cecha charakterystyczna dla tej cery jest nadmierne reagowanie na czynniki zewnętrzne, czy t te nakładane przez nas samych czy te dotyczące środowiska i otoczenia. By poprawić jej kondycję i wesprzeć należy odpowiednio o nią dbać i w ten sposób zmniejszyć skłonność do podrażnień i uszkodzeń. Najważniejszym krokiem do jej pielęgnacji jest ustalenie czy aby na pewno mamy do czynienia z cerą wrażliwą? Aby to potwierdzić należy zwrócić uwagę na czynniki zewnętrzne jak i te wewnętrzne. Wrażliwa skóra twarzy ma to od siebie, że wygląda na przesuszoną, łuszczy się, można również zauważyć zaczerwienienia i obrzęki. Natomiast wewnętrznie towarzyszyć nam będzie uczucie swędzenia, kłucia, mrowienia, pieczenia czy nadmiernego ściągnięcia. Nie należy jednak sugerować się mocą odczuwalności tych bodźców. Jeśli występują u nas one wszystkie to zapewne należymy do grona nieszczęśliwców, czyli posiadaczy cery wrażliwej. Z czego wynika, że jedni odczuwają bardziej te symptomy niż inni? Otóż wywodzi się to z naturalnego zagęszczenia receptorów czuciowych w naszej skórze. Jedni mają ich więcej i odczuwają bardziej, a inni mniej i choć dokuczają im dolegliwości, to w mniejszym stopniu. Skąd bierze się to schorzenie? Zazwyczaj ma ono podłoże genetyczne. Dziedziczymy je po rodzicach lub dziadkach. Jednak czasem jej występowanie to efekt choroby na którą cierpimy. Najlepszym tego przykładem jest atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, łojotokowe zapalnie skóry czy wiele innych. W przypadku takich chorób bądź uszkodzeń mechanicznych wszelkiego rodzaju, zazwyczaj wrażliwość skóry przychodzi z czasem wraz z postępem rozwoju choroby.

 

kosmetykiCera alergiczna

Można powiedzieć, że rodzajem cery wrażliwej jest cera alergiczna. Ma ona podobne objawy jak cera wrażliwa tylko zazwyczaj po kontakcie z czymś co jest w stanie ją uczulić. Dzieje się tak gdy nasza twarz ma uszkodzoną lub jest całkiem pozbawiona ochrony lipidowej. Wówczas każdy składnik lub czynnik nie tylko chemiczny ale również takie pochodzenia naturalnego są w stanie wywołać na skórze zjawiska alergiczne. Jeśli przenieść to na kosmetyki, to ich składniki uczulające i drażniące to zazwyczaj substancje barwiące i zapachowe, czyli coś co sprawia, że kremik ładnie wygląda i cudnie pachnie ale zupełnie nic nie zmienia w jego pozytywnym działaniu. Właśnie bez nich, osoby z cerą wrażliwą, powinny używać kosmetyków. Do tego warto jest zwrócić uwagę by w stosowanym kremie znajdował się mocznik. W naturze wytwarzamy go  w wątrobie i wydalamy wraz płynami ustrojowymi. Ma on zdolność zatrzymywania wody, a co się z tym wiąże lepiej nawilża cerę. Kolejną ważną rzeczą jest by kosmetyki zawierały dodatki z olejów naturalnych takich jak olej z orzechów makadamia. Wpływają one wręcz zbawiennie na nawilżenie i pielęgnacje wiecznie podrażnionej skóry. Do tego są lekkie i nie pozostawiają tłustej warstwy, a łagodzą lub całkiem niwelują świąd i pieczenie. Ważnym składnikiem kosmetyku dla cery wrażliwej są ceramidy, które odbudowują nasza warstwę lipidową.

 

Domowe sposoby

Są jeszcze domowe sposoby na to jak załagodzić i poradzić sobie z tak uciążliwa i „marudną” cerą. Najważniejsze jest by odpowiednio ja nawilżyć również od środka. Do spełnienia tego warunku wystarczy pić minimum półtora litra wody mineralnej dziennie. Unikaj intensywnego opalania się. Czyli podrzyj swoje karnety do solarium, zrezygnuj z dwugodzinnego leżakowania na plaży w pełnym słońcu. Jeśli już chcesz nabrać trochę kolorku i chwile poleżeć na słońcu to nie zapominaj o kremie z odpowiednim filtrem. Zawsze sięgaj po kosmetyki odpowiednie dla twojego typu skory. Przy czym ważne jest by nie zgadywać jaką się ma, a jeśli brak ci pewności to wybrać się do lekarza dermatologa. On pomoże stwierdzić jaki typ cery masz i jakie kosmetyki powinnaś używać. To ważne by nie zabrudzać twarzy kosmetykami zupełnie nie odpowiednimi. Jeśli po użyciu jakiegoś specyfiku zauważymy złą reakcję naszej skóry to nie warto z niego korzystać nawet jeśli jest bardzo znany i był drogi. Należy zrezygnować z wszelkich kosmetyków i substancji ogółem ze sztucznymi barwnikami i aromatami. Tyczy się to również żeli pod pysznić i do kąpieli, która sama w sobie również nie jest zalecana. Zwłaszcza gdy jesteś  fanką gorącej wody.  Co zaś tyczy się kuchni to poza dużą ilością wypitej wody warto używać w kuchni dużą ilość wartościowych olei roślinnych: z wiesiołka, lnu, orzechów włoskich i oliwy z oliwek. Można na nich smażyć, dodawać do sałatek i zjadać po prostu ze świeżym pieczywem. Olej lniany nie tylko wpływa świetnie na nasza cerę ale również jest wykorzystywany w medycynie od wielu lat ze względu na swoje właściwości lecznicze. Korzystając z niego zapanujesz również nad gospodarką hormonalną, pozbędziesz się ryzyka chorób serca czy będzie ci łatwiej kontrować ciśnienie krwi. Z problemami skóry natomiast jest również używany doraźnie w przypadku łuszczycy, trądziku, wyprysków czy poparzenia słonecznego. Jeśli problem wrażliwej skóry zauważysz u swojej pociechy to najlepiej zabrać ją do lekarza specjalisty. Pielęgnacja dziecięcej skóry wrażliwej nie jest jednak bardziej skomplikowana od dorosłej. Jest mnóstwo specjalnych specyfików na to i wystarczy tylko codzienna pielęgnacja nimi by uzyskać odpowiedni efekt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ