Franczyza – jako pomysł na biznes

0
702
Franczyza

Franczyza jest powszechnie uznawana za naprawdę dobry pomysł na biznes. Z uwagi na swoje liczne korzyści dla obu stron (franczyzobiorcy oraz franczyzodawcy) cieszy się coraz to większą popularnością oraz jest polecana szczególnie osobom, które nie chcą zbyt wiele inwestować czy też nie posiadają za dużego własnego kapitału oraz woleliby wybrać bezpieczny model biznesowy.

Na czym polega franczyza?

Sama biznesowa działalność franczyzy polega na użyczeniu franczyzobiorcy prawa do prowadzenia swojej wybranej działalność pod szyldem marki rozpoznawalnej w sposób, który jest zgodny ze wszelkimi wymogami oraz także standardami. Do współpracy dochodzi tak naprawdę na podstawie umowy franczyzy podpisanej, gdzie zostają określone wszelkie postanowienia oraz obowiązku każdej strony.

Całość się odbywa oczywiście za opłatą, której wysokość jest zależna od sektora wybranego, wielkości placówki czy też innych czynników. Wśród kosztów, które są ponoszone przed franczyzobiorcę między innymi wyróżnia się między innymi opłatę wstępną za pozyskanie praw oraz całego know-how, bieżące wpłaty na rzecz franczyzodawcy z racji za korzystanie z marki oraz także wpłaty na marketingowy fundusz oraz wszelkie opłaty, które są związane z prowadzeniem działalności. Może to być na przykład pensja pracowników.

Czy biznes franczyzowy to dobry pomysł?

Franczyzobiorca, gdy decyduje się na franczyzę, uzyskuje sporo korzyści, które ułatwiają prowadzenie działalności oraz także pozwalają na dużo lepszy start przy mniejszym jednocześnie ryzyku na niepowodzenie porównując do zakładania firmy. Franczyzobiorca uzyskuje prawo do korzystania ze wszystkiego z racji samej licencji. W to wliczamy nie tylko nazwę firmy, ale także standardy produkcji, wystrój oraz także obsługę klienta czy też szeregu innych zasad czy też wymogów, które są określane przez franczyzodawcę. To oczywiście się wiąże z koniecznością przestrzegania powyższych.

Wszystko to sprawia, że franczyzobiorca przesadnie nie musi posiadać na start dużego kapitału. Do kosztów głównym zalicza się opłatę początkową licencyjną, wpłaty okresowe na rzecz franczyzodawcy w postaci stałej miesięcznej stawki czy też procentu od obrotów, jak i także koszty, które są związane z prowadzeniem działalności. Mowa tutaj o zatrudnieniu czy też pensjach pracowników. Jednak należy zauważyć, że wysokość kapitału potrzebnego przy franczyzie jest niższa wyraźnie niż w przypadku działalności samodzielnych, co sprawa, że jest to naprawdę świetny pomysł na biznes. Poza tym franczyzobiorca zyskuje możliwość korzystania z warunków preferencyjnych dostaw bądź też współpracy z rekomendowanymi kontrahentami ze strony franczyzodawcy.

Nie bez powodu franczyza cieszy się sporą popularnością. Oczywiście franczyzobiorca ma nie tylko swoje prawa, ale także swoje obowiązki. Wszystkie najważniejsze aspekty są sporządzone w umowie. Wówczas wszystko jest jasne i nikt nie ma wątpliwości. Jest to świetne rozwiązanie, na pewno przekonamy się o tym na własnej skórze, gdy się zdecydujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ