Epilepsja (padaczka) są to przewlekłe zaburzenia neurologiczne charakteryzujące się napadami padaczkowymi. Są one wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu. Polegają na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych.
Epilepsja – jak wygląda życie z padaczką?
Zdiagnozowanie padaczki prowadzi do tego, że musimy podjąć leczenie.
Choroba jest bardzo złożona jeżeli chodzi o jej objawy i czasami bywa tak, że mamy do czynienia z padaczką bez ataków. Napady drgawkowe nie występują i obserwujemy wtedy epilepsję bez drgawek. Możemy wtedy zaobserwować znieruchomienie chorego, gałki oczne się wywracają oraz zanika napięcie w mięśniach. Są to tylko sporadyczne sytuacje. Najczęściej atakom padaczkowym towarzyszą napady drgawkowe ciała. Bardzo często chory traci świadomość na kilka chwil. Towarzyszy mu wtedy ślinotok i krótki bezdech. Czasami na skutek zmęczenia zasypia a po wybudzeniu się nie pamięta całego zdarzenia. Jeżeli widzimy takie zdarzenie jak najszybciej musimy zareagować. Podejść do poszkodowanego i koniecznie ułożyć go w odpowiedniej pozycji, na boku. Pozwoli to nam uniknąć zachłyśnięcia śliną bądź wymiotami, jeżeli występują. Musimy również zapewnić dostęp do świeżego powietrza i uchronić ciało przed urazami, które mogą wystąpić na skutek nagłych drgawek. Osoba, która cierpi na epilepsję zawsze powinna mieć przy sobie leki. Pamiętajmy, że powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza w momencie, gdy pierwszy raz doznamy objawów padaczki.
W codziennym życiu wielu ludzi wstydzi się swojej choroby. Takie drgawki mogą pojawić się w każdej chwili a pacjenci często odczuwają lęk i wstyd swojej choroby.
Chorując na epilepsję musimy pożegnać się z myślą o uprawianiu niektórych sportów. Takich jak nurkowanie, boks, wspinaczka. Dokładniej możemy zapytać się naszego lekarza czy dany sport, który sprawia nam największa przyjemność dalej może być przez nas wykonywany. Pamiętaj przede wszystkim, że najbardziej Ci szkodzi niewyspanie.
Epilepsja
[Głosów:0 Średnia:0/5]