Ekran do projektora — co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

0
691
Ekran do projektora

Biała ściana nie zawsze jest wystarczającym rozwiązaniem, gdy chcesz wyświetlić coś na projektorze. Różne odcienie bieli nie zagwarantują wysokiej jakości obrazu i zawsze będą jakieś niedociągnięcia, które mogą drażnić i przeszkadzać w oglądaniu filmu w domowym zaciszu czy prezentacji w biurze. Dowiedz się, o czym warto pamiętać, wybierając najlepszy ekran do projektora.

Z jakich materiałów są wykonane ekrany?

Ekrany do rzutnika są wykonane z PCV, ale zdarza się, że są wzmocnione warstwą włókna szklanego. Ich powłoka może być biała i matowa, czyli najbardziej uniwersalna oraz taka, która sprawdzi się w domowych warunkach. Czarne ekrany pochłaniają całe rozproszone światło, gwarantując niepowtarzalną jakość obrazu. Tworzywo PCV sprawia, że materiał się nie odkształca i nie odgniata. Warstwy mogą lekko prześwitywać, ale zminimalizujesz ten efekt wykorzystując czarne tło, które stłumi światło. Wybór specjalnego ekranu do projektora to dobry pomysł jeśli zależy ci na najwyższej jakości obrazu i komforcie użytkowania.

Rodzaje ekranów do projektora

Wyróżniamy dwie grupy ekranów projektowych. Biorąc pod uwagę ich konstrukcję, są to ekrany stacjonarne oraz mobilne. Ekrany stacjonarne są zwijane, dzięki czemu mogą być zamontowane np. na ścianie. Czasami wykorzystuje się do ich montażu ramę, która gwarantuje odpowiednie naciągnięcie materiału i uniknięcie zniekształceń, co ma wpływ na jakość obrazu. Ekrany mobilne to takie, które są używane wraz ze składaną ramką. Mogą to być również dmuchane ekrany, które są przystosowane do różnych warunków pogodowych i są odporne na wilgoć czy też działanie promieni słonecznych. Warto również rozważyć opcję ekranu elektrycznego do projektora, jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla pasjonatów kina. Pozwala maksymalnie wyeliminować zagniecenia i fałdy, sterować urządzeniem za pomocą pilota, a także (w przypadku wybranych modeli) ukryć ekran zabudowując mechanizm w podwieszanym suficie.

Jaki ekran warto wybrać, aby poczuć się jak w kinie?

Jeśli pomieszczenie, w którym planujesz organizować seanse, ma dużo naturalnego światła, to najlepszym rozwiązaniem będzie ekran czarny. Natomiast, jeżeli jesteś w stanie zapanować nad światłem w pomieszczeniu i zasłonić dostęp promieni słonecznych i innych ekranów — wybierz ekran biały. Na rynku dostępny jest jeszcze ekran szary, który gwarantuje większą głębię czerni oraz kontrast obrazu.

Najważniejsze parametry ekranów projektowych

Dobór odpowiedniego ekranu pod projektor to bardzo ważny proces. Rozmiar ekranu oraz współczynnik rzutowania ma znaczenie, jeśli nie chcesz, aby obraz wychodził poza ekran. Oto najważniejsze czynniki, o których trzeba pamiętać:

  • format
  • rozmiar
  • kąt widzenia
  • współczynnik odbicia światła

Dostępne na rynku formaty ekranów to: 1:1, 4:3,16:9, 16:10, 2,39:1. Uwzględnij również kąt widzenia, który jest ważny, aby móc oglądać wyświetlany obraz siedząc z boku ekranu. Oprócz tego wybierz odpowiedni kolor, który będzie odbijał jak najwięcej padającego światła. Zagwarantuje ci to wybór najlepszego ekranu do kina domowego. Sprawdź ekrany projekcyjne w ofercie empik.com.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ