Wiele osób nie wie co to jest astygmatyzm oraz czym się on objawia. Astygmatyzm jest rodzajem błędu refrakcyjnego, w którym oko nie skupia światła równomiernie na siatkówce. Powoduje to zniekształcone lub niewyraźne widzenie na wszystkich dystansach. Inne objawy mogą obejmować przemęczenie wzroku, bóle głowy i kłopoty z jazdą w nocy. Jeśli pojawia się we wczesnym okresie życia, może powodować niedowidzenie.
Przyczyna astygmatyzmu jest niejasna. Uważa się, że jest on częściowo związany z czynnikami genetycznymi. Podstawowy mechanizm obejmuje nieregularną krzywiznę rogówki lub nieprawidłowości w soczewce oka. Rozpoznanie odbywa się na podstawie badania wzroku.
Istnieją trzy opcje leczenia: okulary, soczewki kontaktowe i chirurgia. Okulary są najprostsze. Soczewki kontaktowe mogą zapewnić szersze pole widzenia. Chirurgia refrakcyjna na stałe zmienia kształt oka.
W Europie i Azji astygmatyzm dotyka od 30 do 60% dorosłych. Mogą mieć wpływ na osoby w każdym wieku. Astygmatyzm został po raz pierwszy zgłoszony przez Thomasa Younga w 1801 roku.
Podczas badań wzroku stosuje się szereg testów w celu określenia obecności astygmatyzmu i ilościowego określenia jego ilości i osi. Wykres Snellena lub inne mapy oka mogą początkowo wykazywać zmniejszoną ostrość wzroku. Do pomiaru krzywizny najbardziej stromych i płaskich meridianów na przedniej powierzchni rogówki można zastosować keratometr [14]. Topografia rogówki może być również wykorzystana do uzyskania dokładniejszego obrazu kształtu rogówki.
Cechy astygmatyzmu
[Głosów:0 Średnia:0/5]