Wartości odżywcze kasz – co zawierają pyszne kasze

0
1410
kasza

Kasze stają się coraz bardziej popularnym produktem i coraz częściej stanowią ważny składnik naszej codziennej diety. Kasza manna, kuskus, pęczak czy kasza gryczana może stanowić idealny dodatek do warzyw, mięs i sosów. Do jej zalet należy to, że może być ona spożywana dosłownie o każdej porze dnia i nadaje się nawet na lekkie śniadanie.

Wartości odżywcze kasz i ich pozytywny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu

Kasza manna kojarzy się nam przede wszystkim z głównym posiłkiem w jadłospisie niemowląt. Dzięki ogromie wartości odżywczych jakich posiada, z powodzeniem może być jedzona przez osoby dorosłe. Nadaje się ona zarówno jako składnik sycącego śniadania, jak i może być elementem lekkostrawnej kolacji. Kasza manna może stanowić również podstawę świetne przyrządzonego, a przy tym pożywnego i zdrowego deseru. Wykorzystywana ona jest również do zagęszczania zup i sosów. Wśród drogocennych i mających niebagatelny wpływ na nasze zdrowie składników kaszy manny, wymienia się:  witaminy z grupy B (B1, B6, B12), kwas foliowy, potas, żalazo oraz magnez. Kasza manna, jako jedyna ze wszystkich kasz, jest źródłem cennego jodu.

jakie właściwości mają kasze i czemu warto je jeść

Poza kaszą manną, warto do naszego jadłospisu dodać kaszę jęczmienną, która była bardzo często używana przez nasze babcie i stanowiła składnik większości ich popularnych przepisów. Kasza jęczmienna, produkowana z ziaren jęczmienia, bogata jest w wiele witamin i minerałów, które wywierają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Wśród nich, możemy wymienić takie witaminy jak te z grupy B,oraz minerały takie jak cynk, wapno, mangan oraz miedź. Witamina K, która również występuje w kaszy jęczmiennej, wykazuje pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki temu, chroni nas przed występowaniem w naszym organizmie krwiaków, zatorów, zakrzepów oraz żylaków. Kasza jęczmienna jest również źródłem błonnika, który wpływa na poprawę procesów układu trawienia i może okazać się pomocna przy chęci zrzucenia paru zbędnych kilogramów. Najmniej popularną wśród kasz w Europie, a przy tym równie cenną pod względem pozytywnego oddziaływania na nasz organizm, jest kasza kuskus. Jej spożycie pozwala na dostarczenie do naszego organizmu cynku, miedzy, żelaza, manganu oraz witamin z grupy B. Kuskus sprawdza się idealnie jako zamiennik ziemniaków. Na jej bazie można również przygotowywać desery .

Kasza gryczana jako idealny składnik diety odchudzającej.

Kasza gryczana to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubionych odmian kasz występujących w Polsce. Charakteryzuje się ona małą kalorycznością i jest idealnym składnikiem diety dla osób, którym zależy na nienagannym wyglądzie oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia. Kiedyś, kasza gryczana była głównie składnikiem sosu. Dziś istnieje cały wachlarz przepisów na potrawy z jej wykorzystaniem. Wśród nich warto wymienić: muffinki, gołąbki, kotlety oraz paszteciki. Kasza gryczana zawiera dużo białka, węglowodanów oraz witamin. Bogata jest w minerały, takie jak żelazo, jod, cynk, nikiel i miedź. Dostarcza ona naszemu organizmowi krzemu, który chroni nas przed powstawaniem żylaków oraz hemoroidów i działa zapobiegawczo przed możliwością wystąpienia chorób kości, zawału serca oraz wypadania włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ