Szkło kominkowe – o czym warto wiedzieć?

0
1749

Gdy chcemy kupić szkło kominkowe, rozpoczyna się tyrada wątpliwości. „Które wyroby są odporne na temperaturę?”, „czego potrzebuję do mojego kominka”, „Gdzie kupić najlepsze szkło?”. Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania.

Odporność szkła kominkowego

Generalnie piece kominkowe, które są dostępne w Polsce, nie przekraczają temperatury spalania do 600 stopni Celsjusza. Ponadto należy zdawać sobie sprawę z tego, że temperatura, która znajduje się na szybie, jest zwykle o wiele mniejsza. Mimo wszystko godne polecenia firmy produkują wyroby odporne na znacznie większe temperatury, niż piec jest w stanie osiągnąć. Mowa tu nawet o 800 stopniach Celsjusza. Tego typu szkło kominkowe produkuje m.in. Węgier Glass.

Czym jest szkło samoczyszczące?

Szkło kominkowe samoczyszczące to specjalny wyrób szklany, który jest z jednej strony pokryty warstwą tlenku metalu. Metaliczna powłoka sprawia, że możliwe jest odbicie promieni podczerwonych.  Zatrzymana dzięki temu energia cieplna nie może ulec rozproszeniu na zewnątrz. Wręcz przeciwnie – pozostanie ona w palenisku. Tym samym kominek zwiększy swoją wydajność.

Samoczyszczenie to tak naprawdę unikanie ubrudzenia szyby. Wyższa temperatura spalania redukuje bowiem osadzanie się na szkle kominkowym substancji smolistych. Tym samym szkło pozostaje czyste – samo zabezpiecza się przed osadzaniem brudu. Co ważne, żywotność takiej powłoki jest dokładnie taka sama jak żywotność samej szyby.

Warto jednak dodać, że najlepszym drewnem do szyb samoczyszczących jest drewno suche i przesezonowane (co najmniej rok).

Wyginanie szkła

Szkło kominkowe może być dowolnie kształtowane, a i tak nie straci swoich właściwości. Można je giąć po łuku lub pod kątem. W ofercie firm są szyby malowane (sitodruk), sferyczne i lustrzane. Należy zwrócić uwagę na to, że wszelkie sprzedawane szyby są odpowiednio szlifowane, a nawet polerowane. Dzięki temu użytkownik nie jest w stanie się skaleczyć.

Jak zainstalować szkło kominkowe?

Szkło kominkowe instaluje się dosyć szybko. Zwykle łatwość montażu wynika z doboru odpowiednich uszczelek. Warto pamiętać o tym, że szkło kominkowe nie może być zbyt mocno przytwierdzone. Najlepiej, jeśli delikatnie się porusza. Dzięki temu uda się uniknąć ryzyka pęknięcia szyby – stal szybko się rozgrzewa i mogłaby w trakcie palenia zbyt mocno napierać na szkło. Unikaj bezpośredniego kontaktu między szybą a szkłem! Pamiętaj, że wszędzie, gdzie tylko to potrzebne, muszą znaleźć się uszczelki!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ