Sprzęt do palenia kawy: design i historia

0
420
Sprzęt do palenia kawy

Przekształcenie zielonych ziaren w aromatyczną kawę, którą kochamy, zależy od jednego istotnego elementu wyposażenia: palarni kawy.

Historia urządzeń do palenia kawy

Pierwszymi znanymi urządzeniami do pieczenia były cienkie, perforowane patelnie używane na otwartym ogniu.

Palenie kawy na otwartym ogniu na patelni

Podobno pierwsze cylindryczne prażalnie powstały w Kairze w XVII wieku. Urządzenia te przykrywały ziarna, pozwalając im nagrzewać się wewnątrz komory. Mieli też ręczne korby do przesuwania ziaren po kolei, podczas gdy urządzenie było trzymane nad otwartym ogniem.

Z biegiem lat cylindryczne prażalniki były uzupełniane i dostosowywane, ale centralna koncepcja pozostała niezmieniona. Wzór ten rozprzestrzenił się w Europie i Ameryce, ponieważ kolonializm doprowadził do rozwoju przemysłu kawowego.

Richard Evans opatentował w 1824 r. pierwszą w Wielkiej Brytanii dużą maszynę do palenia kawy.

Ta sama książka podaje, że w 1846 roku w Bostonie James Carter opatentował „wysuwany” wioślarz.

W 1864 r. w USA Jabez Burns uzyskuje patent na komercyjną palarkę do kawy.

W 1868 r. w Niemczech Alexis van Gulpen połączył siły z Theodorem von Gimbornem i Johannem Heinrichem Lenzingiem, tworząc firmę, która później stała się firmą Probate.

W 1880 r. zgłosili patent na Kaffeeschnellröster („szybki palacz do kawy”), który miał decydujące znaczenie dla rozwoju palarni bębnowej.

Paleniska bębnowe, oparte na patentach z XIX wieku, są nadal najbardziej popularną konstrukcją paleniska. W latach 70-tych na scenę weszły piecyki z wrzącym łożem lub gorącym powietrzem.

W palarni fluidalnej ogrzane powietrze jest przepychane przez sito znajdujące się pod ziarnami kawy z siłą wystarczającą do ich uniesienia. Ciepło przenosi się na fasolę, gdy ta opada. Michael Sivetz, amerykański inżynier chemik, opatentował tę konstrukcję w 1976 roku.

Nowoczesne innowacje w dziedzinie palenia kawy opierają się na głównych wynalazkach sprzed ponad stu lat. Nowoczesne dodatki pomagają lepiej kontrolować proces pieczenia, ale w zasadzie są to udoskonalenia XIX-wiecznej prażarki bębnowej.

Kawy z https://coffeeandsons.pl/ są wypalane tradycyjnie w unikatowym piecu Gothot z 1958 roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ