Soczewki cylindryczne w leczeniu astygmatyzmu

0
2269

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, nazywana również niezbornością. Astygmatycy widzą linie proste jako krzywe i często mają problem z orientacją w przestrzeni. Soczewki kontaktowe cylindryczne to popularna metoda korekcji wady wzroku, która skutecznie poprawia widzenie, a tym samym wpływa na lepszy komfort życia.

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm, czyli niezborność, powoduje nieostre i rozmyte widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. Najczęstszą przyczyną wady wzroku jest zniekształcenie rogówki (astygmatyzm rogówkowy), które doprowadza do tego, że światło słoneczne dostające się do oka, zamiast ogniskować się w konkretnym punkcie, tworzy linię. U astygmatyków kształt rogówki nie przypomina kształtem regularnej kuli, jak w zdrowym oku, tylko kształ bardziej spłaszczony, podobny do powierzchni piłki do rugby. Objawy astygmatyzmu to: widzenie linii prostych jako krzywe, problemy z orientacją w przestrzeni, szybkie męczenie się oczu oraz widzenie rozmytych konturów budynków. Soczewki kontaktowe Ultraflex to jedna z metod korygowania wady wzroku.   

Leczenie astygmatyzmu a soczewki toryczne (cylindryczne)

Do korekcji astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, nazywane także cylindrycznymi. Szkła kontaktowe pozwalają skorygować praktycznie wszystkie przypadki niezborności i mogą całkowicie zastąpić tradycyjne okulary. Optyczna strefa soczewek torycznych ma różną moc łamiąca,  przez co skupia światło w określonych punktach, korygując tym samym wadę wzroku. Soczewki cylindryczne to również jedyna metoda korekcji astygmatyzmu, który został wywołany stożkiem rogówki.

Jak dobierać soczewki na astygmatyzm?

Soczewki toryczne najlepiej dobierać w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Zdarzają się przypadki, gdy pomiędzy prawym i lewym okiem jest różnica w natężeniu wady, dlatego dobór szkieł kontaktowych przez okulistę to jedyny sposób na skuteczną korekcję. Soczewki kontaktowe wykonane są z lekkich materiałów, które są praktycznie niewyczuwalne na oku. Szkła delikatnie dopasowują się do kształtu oczu, a duża przepuszczalność przez nie tlenu, zapewnia pełną wygodę i komfort noszenia. Dostępne są w wersji miesięcznej oraz do użytku jednorazowego. Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji i czyszczenia w specjalnym płynie oraz przechowywania w czystym pojemniku. Szkła kontaktowe jednodniowe zdejmuje się przed snem i wyrzuca do kosza, by rano założyć na oczy zupełnie nową parę. Soczewki jednorazowe to dobre rozwiązanie, np. dla sportowców lub osób, które dużo podróżują.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ