Śliwki – właściwości odżywcze i zdrowotne

0
1296

Śliwki to chyba jedne z najbardziej niedocenianych polskich owoców. Bardzo często sięgamy po owoce tropikalne, uważając, że są one dla nas cudownym źródłem witamin i minerałów. Tymczasem śliwki mają ich naprawdę wiele i w dodatku są powszechnie dostępne.

Wartości odżywcze

Wartości odżywcze w każdych stu gramach śliwek mogą nieco wahać się, w zależności od gatunku. Uśredniając jednak, taka porcja to około 46 kalorii. Najwięcej miejsca zajmują tu węglowodany, bo około 12 gram. Ale jest też nieco błonnika, białka i tłuszczu. Najważniejsze jest jednak to, że w takiej porcji znajduje się też całe bogactwo witamin i minerałów. Szczególne miejsce zajmuje tu witamina E i K, dość rzadko spotykane w owocach. Jest też pełen wachlarz witamin z grupy B. Dopełnieniem tego składu stają się natomiast: wapń żelazo, magnez, fosfor, cynk i potas.

Śliwki – właściwości odżywcze i zastosowanie śliwek w diecie

Ze względu na swoje właściwości odżywcze, śliwki znajdują szerokie zastosowanie w diecie. Szkoda, że najczęściej zjadamy je w tradycyjnym placku, gdzie po obróbce termicznej, tracą część swojego biologicznego bogactwa.

Świeże śliwki to doskonały składnik dobrze zbilansowanej diety. Mogą jeść je niemal wszyscy, poza osobami, które mają problem z woreczkiem żółciowy. Wtedy powinno zjadać się je właśnie po upieczeniu lub po ugotowaniu i to bez skórki. Wracając jednak do śliwek surowych, należy podkreślić, że doskonale sprawdzają się w diecie jako składniki regulujące pracę jelit, działające przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo.

Wysoka zwartość błonnika (szczególnie w śliwce suszonej) sprawia, że wymiatają z organizmu zalegające złogi cholesterolowe oraz toksyczne. W ten sposób chronią przed zmianami miażdżycowymi. Polifenole fantastycznie wyłapują wolne rodniki, nie pozwalając by uszkadzały one w organizmie zdrowe komórki i prowadziły do ich starzenia, czy patologicznego namnażania się. Wysokie stężeni witaminy A sprawia natomiast, że śliwki pomagają utrzymać cerę w cudownej kondycji.

https://www.uroda.info.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ