Rodzaje sprężarek powietrza

0
1302
Rodzaje sprężarek powietrza

Wiele gałęzi przemysłu, w tym branża motoryzacyjna, wykorzystuje sprężarki powietrza. Wyróżnić można dwa ich zasadnicze rodzaje: sprężarki tłokowe i śrubowe. Przyjrzyjmy się krótko ich budowie i zastosowaniom.

Sprężarki tłokowe

Sprężarki tłokowe to urządzenia, które pomimo pojawienia się nowych typów, wciąż cieszą się dużą popularnością. Sprężanie powietrza następuje w nich dzięki pracy tłoka, a w urządzeniach o wyższej mocy – dzięki układowi dwóch tłoków. Za zasilanie zazwyczaj odpowiada silnik elektryczny, a energia napędu może być przenoszona bezpośrednio lub za pomocą paska klinowego.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że niezależnie od wykorzystywanego napędu moduł tłoczący bardzo się nagrzewa. Z tego powodu kolejnym elementem kompresora jest radiator odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła z układu na zewnątrz. Drugą wadą kompresorów jest także ich głośna praca.

Ze względu na hałas w dużych zakładach przemysłowych układy sprężarek powietrza często montowane są w oddzielnym pomieszczeniu lub na zewnątrz, a samo powietrze trafia do celu za pomocą układu węży pneumatycznych.

Sprężarki śrubowe

W sprężarkach śrubowych powietrze przepuszczane jest przez szereg zmniejszających się przestrzeni pomiędzy kolejnymi wirnikami. Ich główną zaletą jest to, iż mogą pracować praktycznie bez przerwy, co jest szczególnie korzystne dla zakładów produkcyjnych.

Śrubowe sprężarki powietrza dzielimy na olejowe i bezolejowe. Pierwsze z nich są mocniejsze, dzięki temu, iż olej wprowadzony do urządzenia dodatkowo je uszczelnia i odpowiada za odprowadzanie temperatury. W kolejnym kroku olej jest oddzielany i po oczyszczeniu powtórnie trafia do obiegu.

Wadą sprężarek bezolejowych jest to, że nie dają możliwości oczyszczenia powietrza z oleju i wody w 100%, a to sprawia, że znajdują one zastosowanie głównie w takich dziedzinach, jak budownictwo, fabryki i zakłady mechaniczne. Z kolei w miejscach, w których wymagana jest wysoka czystość sprężonego powietrza, jak np. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, stosowane są sprężarki bezolejowe.

 

Przykładowe modele i ich zastosowania

W sklepie internetowym iSPRZĘT dostępnych jest kilka rodzajów sprężarek powietrza, przeznaczonych do zastosowania w domach, warsztatach oraz zakładach przemysłowych. Przyjrzyjmy się kilku wybranym modelom.

sprzęt

Wśród kompresorów tłokowych doskonałym wyborem do domu będą modele marki Gudepol z serii GD. Charakteryzują się długą żywotnością, wydajnością pracy i małą emisją hałasu. Z kolei do małych warsztatów lub dla ekip remontowych przeznaczone są sprężarki z serii GDV i GDC, które mają kompaktowe wymiary i są łatwe w transporcie.

Marka Gudepol przygotowała również serię sprężarek tłokowych do zastosowań w dużych warsztatach (seria HD/HDT/HD-VT). Odznaczają się one wysoką klasą szczelności IP55 i są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach (drgania, pyły). Zostały dostosowane do długotrwałej, ciągłej pracy.

Wśród sprężarek śrubowych znaleźć można małe urządzenia z serii HIT i SMART marki Gudepol. Charakteryzują się wysoką jakością i precyzyjnym systemem kontroli.

Ostatnim przykładem są modele z serii VS charakteryzujące się wysoką wydajnością przy niskiej emisji hałasu. Są kompresorami wolnostojącymi, które nadają się do obsługi nowoczesnej linii pneumatycznej. Stanowią dobry wybór dla dużych zakładów produkcyjnych pracujących w trudnych warunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ