Przyjmowanie luteiny w ciąży – co warto wiedzieć

0
1887
Przyjmowanie luteiny w ciąży - co warto wiedzieć

Ciążą to szczególny czas w życiu kobiety. Jej organizm musi zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju płodu. Jest to tym trudniejsze, że istnieje wiele czynników, które mogą poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub nawet doprowadzić do poronienia, choć nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia zdrowia czy życia samej kobiety. Wśród nich znajduje się zbyt niski poziom progesteronu.

Dlaczego progesteron jest tak ważny

Progesteron ma istotny wpływ na płodność oraz cykl miesiączkowy. Wytwarzany jest przez ciałko żółte. W przypadku kobiet w ciąży produkcję progesteronu przejmuje łożysko. Zbyt niski poziom progesteronu skutkuje zaburzeniami cyklu oraz utrudnia zajście w ciążę. W trakcie ciąży poziom tego hormonu rośnie niemalże do samego porodu. Dzięki jego odpowiedniej ilości możliwe jest donoszenie ciąży.

Suplementacja luteiny w ciąży

W przypadku, gdy poziom progesteronu u ciężarnej jest zbyt niski, lekarz powinien niezwłocznie przepisać odpowiedni preparat z luteiną. Luteina w organiźmie przyjmuje postać progesteronu (jest ona jego farmakologiczną formą). Uzupełnianie niedoborów tego hormonu ma zapobiec przedwczesnemu porodowi oraz poronieniu.

Spożycie luteiny w ciąży musi być kontrolowane przez lekarza. Odpowiednia dawka powinna zostać przepisana po uprzednich badaniach krwi. Nie należy zmniejszać spożycia luteiny czy odstawiać jej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Luteina w ciąży pomaga organizmowi dostosować się do wymagań rozwijającego się płodu, a także rozkurczowo działa na mięśnie macicy, a tym samym zapobiega przedwczesnemu porodowi.

Wskazania do przyjmowania luteiny

Przyjmowanie luteiny w ciąży wskazane jest szczególnie w przypadkach, gdy występują silne bóle w podbrzuszu, plamienia, a także zbyt wczesne skurcze. Stosowana w odpowiedniej dawce luteina w organiźmie wyeliminuje te objawy.

Lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny profilaktycznie, jeśli występowały problemy w donoszeniu poprzednich ciąży lub nastąpiło poronienie. Wskazanie do uzupełnienia poziomu luteiny w organizmie stanowi także niewydolność szyjki macicy.

Luteina w ciąży – jaką formę wybrać?

Luteinę w ciąży można przyjmować na dwa sposoby: doustnie lub dopochwowo. Pierwszą formę wybiera się z reguły na początku ciąży, natomiast drugą w późniejszym okresie. Zaletą formy dopochwowej jest fakt, iż luteina oddziałuje bezpośrednio na narządy rodne. Tym samym ograniczona zostaje konieczność metabolizowania jej przez wątrobę i nerki, co jest nieuniknione w przyjmowaniu postaci doustnej.

Stosowanie podjęzykowe wiąże się też często z gorzkim posmakiem, który przeszkadza wielu kobietom. Ponadto proces rozpuszczania tabletki trwa dość długo. Efektem ubocznym dopochwowego stosowania luteiny są natomiast upławy.

Luteina w ciąży stanowi dla wielu kobiet niezbędny suplement, który umożliwia zdrowy rozwój płodu i chroni przed niepożądanymi komplikacjami. Rola luteiny w organizmie każdej kobiety jest bardzo duża, ale to w ciąży należy szczególnie dbać o jej odpowiedni poziom. Trzeba pamiętać przy tym, by spożycie luteiny było nadzorowane przez lekarza. Dzięki temu uzupełnienie naturalnych braków w organizmie będzie mogło odbyć się w bezpieczny sposób.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ