Prozdrowotne właściwości wód termalnych

0
2132

W naturze woda występuje w różnej postaci, ale chyba jedną z jej najciekawszych odmian jest woda termalna. Krystalicznie czysta, bogata w liczne minerały i przede wszystkim naturalnie ciepła woda ta pochodzi z głębokich warstw Ziemi i ma niesamowite właściwości lecznicze oraz upiększające. W Polsce z jej dobroczynnego działania można korzystać jedynie w kilku miejscach.

SPA, czyli zdrowie dzięki wodzie

Woda jest naturalnym lekarstwem, o czym doskonale wiedziano już w czasach starożytnych. To właśnie tysiące lat temu powstała maksyma sanitas per aquam, oznaczająca „zdrowie przez wodę”. Maksyma ta stała się podstawą znanego dzisiaj skrótu SPA stosowanego w nazwach uzdrowiskowych kurortów wykorzystujący do leczenia wody mineralne lub termalne. Pierwowzorem współczesnego SPA jest belgijska miejscowość nosząca właśnie taką nazwę, która swoje gorące źródła wykorzystuje w lecznictwie uzdrowiskowym od XIV wieku. Z kolei stosowanie wód leczniczych w fizjoterapii ma swoją odrębną nazwę – balneoterapia. Słowo to pochodzi z łaciny, ponieważ wyrazem balnea określano słynne rzymskie termy, będące pierwowzorem dzisiejszych uzdrowisk.

Właściwości gorących źródeł

Wody termalne spotkać można na wielu kontynentach. Są to podziemne wody wydobywające się z głębokich warstw Ziemi, które są w nich naturalnie ogrzewane często do temperatury przekraczającej kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Wody termalne odznaczają się często wysoką mineralizacją, dzięki której mają właściwości balneoterapeutyczne. Wody z gorących źródeł zawierają np. krzemionkę, potas, siarczki, wapń, żelazo i magnez. Pierwiastki te wchłaniają się przez skórę, dzięki czemu woda wpływa wielokierunkowo na organizm m.in. łagodzi stres, poprawia ciśnienie, wspiera układ krążenia, wspomaga przemianę materii, a także łagodzi dolegliwości bólowe, zwłaszcza bóle reumatyczne. Jednocześnie zmineralizowana woda termalna wpływa korzystnie na skórę, zwiększając jej poziom nawilżenia, łagodząc objawy alergii, opóźniając procesy starzenia, a także przyśpieszając jej regenerację.

Największe źródła wody termalnej znajdują się na Islandii, USA i Nowej Zelandii, ale można je spotkać także w Europie. W Polsce znanym ośrodkiem rekreacyjno- uzdrowiskowym wykorzystującym wody termalne jest całoroczny Park Wodny Bania, który znajduje się w Białce Tatrzańskiej, u stóp pięknych Tatr i tuż obok ośrodka narciarskiego. Ten nowoczesny ośrodek oferuje relaks w zewnętrznych i wewnętrznych basenach przez cały rok, bez względu na pogodę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ