Pomoc paliatywna w domu seniora

0
1428

Gdy bliski członek rodziny zmaga się z nieuleczalną chorobą i jego rokowania nie są dobre, staniemy przed koniecznością zapewnienie mu całodobowej pielęgnacji.

Pytanie pojawia się przy wyborze rodzaju opieki, jak ją wybrać i czy zdecydować się na pomoc paliatywną.

Czym jest pomoc paliatywna?

Pomoc paliatywna obejmuje wielospecjalistyczną, zespołową opiekę medyczną i pozamedyczną nad chorym, który cierpi na nieuleczalne, postępujące oraz wyniszczające choroby. Cel pomocy paliatywnej stanowi poprawa jakości życia podczas ostatnich dni, tygodni czy miesięcy tak, aby chory cierpiał, jak najmniej i mógł wykorzystać ten czas na nacieszenie się bliskimi oraz załatwienie niezbędnych spraw. 

Obszar działania pomocy paliatywnej

Jednym z głównych filarów pomocy paliatywnej jest medycyna. Stosuje ją się po to, aby zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą. W zależności od choroby, u niektórych pacjentów może być zastosowana radioterapia paliatywna tzn. naświetlanie mające na celu ustąpienie duszności, zmniejszenie guzów, które powstały w wyniku przerzutów oraz chemioterapia. Oprócz medycyny pomoc paliatywna opiera się na codziennej pielęgnacji chorego i pokazaniu bliskim tego, co mają robić. Jeżeli bliscy chorego potrzebują wsparcia duchownego, psychologa czy notariusza udostępnia im się taką pomoc.

Jaką pomoc paliatywną wybrać?

Decyzję związana z wyborem pomocy paliatywnej należy uwarunkować od stanu zdrowia chorego i możliwości rodziny. Wybór pomocy musi być powiązany ze szczerą rozmową z chorym, jeżeli tylko jest taka możliwość.  To chory i jego bliscy zdecydują czy akceptują fakt, że będą musieli opiekować się chorym w domowych warunkach, pomagając przy codziennych czynnościach i podając mu leki. Jeżeli rodzina nie jest na to gotowa może skorzystać z pomocy Poradni Medycyny Paliatywnej czy pomocy paliatywnej oferowanej przez domy seniora.

Pomoc paliatywna – dodatkowe informacje

Częstym pytaniem, jakie pojawia się w związku z pomocą paliatywną, są koszty związane z leczeniem. Chory, który korzysta z usług hospicjum, posiadającym kontrakt z NFZ, nie ponosi kosztów za pobyt. Dodatkowo pacjent, który jest objęty opieką w stacjonarnym hospicjum, nie ponosi kosztów związany ze świadczeniami zdrowotnymi udzielanymi przez placówkę. Natomiast chory decydujący się na opiekę w domowym hospicjum musi samodzielnie pokrywać koszty leków i środków pomocniczych.

Pomoc paliatywna w domu seniora

Niewiele osób wie, że hospicja nie są jedyną możliwością w chwili, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, a pomoc paliatywna stanowi konieczność. Nieuleczalna choroba i opieka paliatywna są dla chorego ogromnym stresem. Jeżeli chory senior źle znosi pobyt w hospicjum, warto z niego zrezygnować na rzecz prywatnego domu opieki. Atmosfera domu spokojnej starości może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie bagażu emocjonalnego, przez co starsza osoba nie będzie ciągle myślała o zbliżającej się śmierci. Obawy, które może mieć rodzina, w związku z niewystarczającą opieką nad seniorem są niezasadne. Domy seniorów świadczą również usługi paliatywne, dzięki zapleczom sprzętowym i kadrowym, zapewniają seniorom godną opiekę w ostatnich dniach życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ