Płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny?

0
500
Płyta fundamentowa

Poza standardowym i tradycyjnym wylewaniem fundamentów coraz większą sławę zyskują gotowe płyty fundamentowe, są one pewnego rodzaju alternatywą. Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów sprawdzi się w przypadku, gdy warunki gruntowe w docelowym miejscu stawiania domu są niezbyt korzystne, a także podczas budowy domów energooszczędnych, z powodu wysokich wymagań budowalnych, które są w ich przypadku stawiane.

Wybór płyty fundamentowej

Ciepła płyta fundamentowa wykonana w poprawny sposób, najlepiej przez osoby zajmujące się tym zawodowo i doświadczone w swoim fachu, polecana jest w przypadkach, gdy na działce, na której planujemy budować dom, jest stwierdzony wysoki poziom wód gruntowych. Płyta ta będzie odporna na jej działanie.

Płyta fundamentowa jest nieco bardziej wytrzymała niż fundamenty tradycyjne, jej nośność jest większa przez co ciężar rozkłada się na całą jej powierzchnię, zapobiega to pękaniu fundamentów, ścian, a przede wszystkim chroni konstrukcję domu przed niszczeniem się.

Wykonanie płyty fundamentowej udaje się wykonać w szybszy i mniej problemowy sposób aniżeli tradycyjne fundamenty. Płyty wymagają mniej prac związanymi z pracami ziemnymi, w jej przypadku nie wymaga się deskowania, a samo zbudowanie jej zajmuje mniej czasu dzięki temu, iż nie wymaga się przy niej przerw technologicznych.

Należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyszukiwania i zatrudniania ekip budowlano-remontowych w celu wykonania płyty fundamentowej. W dalszym ciągu nie są one tak powszechną formą stawiania domów, stąd liczba osób i ekip wyspecjalizowanych w tym fachu może być nadal niewielka. Firmy oferujące usługi wykonywania płyt fundamentowych powinny zawierać w swojej ofercie wszystkie oczywiście materiały, ale też niezbędną pomoc merytoryczną. Należy mieć także na uwadze, iż jeżeli w pierwotnym planie budowy nie było zaznaczone, iż dom będzie stawiany na płytach fundamentowych, należy to zgłosić i wykonać projekt zamienny, osobą mającą do tego uprawnienia jest konstruktor, który w wielu firmach wynajmowany z ich zlecenia.

Płyta fundamentowa koszt

Koszt płyty fundamentowej jest zależny od rodzaju stali z jakiej wykonane jest jej zbrojenie, a także jej grubości. Koszty płyt fundamentowych mogą być więc nieznacznie wyższe niż koszt tradycyjnych fundamentów.

Czas budowy pyty fundamentowej zależny jest od jej rozmiarów i parametrów, a te czynniki z kolei wpływają na finalną ich cenę, w którą wliczając poza niezbędnymi rzeczami jak stal, pręty zbrojeniowe itp., należy wliczyć także wynagrodzenie dla osób pracujących nad powstaniem płyty od początku do końca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ