Płaski brzuch przez cały dzień?

0
2760

Marzenie o posiadaniu płaskiego brzucha stanowi jedną z głównych motywacji stosowania diety i uprawiania sportu. Jako element perfekcyjnej sylwetki dotyczy obu płci. Choć kobiety i mężczyźni zazwyczaj dążą do jego osiągnięcia różnymi drogami, to idea jest uniwersalna. Niewątpliwie ćwiczenia na siłowni i odpowiedni bilans kaloryczny stanowią najważniejszą składową zdrowej, wysportowanej sylwetki. Jednak w przypadku brzucha nie można zapominać o jeszcze jednej rzeczy: gazach jelitowych.

Gazy jelitowe, składające się z takich substancji jak azot, tlen, dwutlenek węgla, wodór czy metan, produkowane są codziennie w procesie trawienia. Częściowo gazy te są resorbowane, częściowo ulegają ewakuacji naturalną drogą, przez odbyt. Problem pojawia się, gdy gazy te powstają w nadmiernej ilości. Wzdęcia nie tylko sprawiają, że nasz brzuch, nawet jeśli na co dzień jest płaski, uwypukla się i przestaje wyglądać estetycznie. Nagromadzenie gazów jelitowych wywołuje także uczucie rozpierania, przepełnienia i ociężałości, a niekiedy również ból. Problem jest powszechnie uważany za wstydliwy i w istotny sposób ogranicza komfort dotkniętej nim osoby.

By nie dopuścić do powstania tej niekomfortowej sytuacji warto pamiętać o kilku zasadach.

 – Nasze posiłki powinny być niewielkie, ale częste. Weźmy sobie do serca zalecenie dietetyków, by spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu.

– Osoby często cierpiące z powodu wzdęć nie powinny spożywać napojów gazowanych. Warto też ograniczyć napoje zawierające kofeinę.

– Posiłki powinny być spożywane powoli, w bezstresowej atmosferze. Szybkie „połykanie” pokarmów sprzyja dostawaniu się do żołądka powietrza, a stres wpływa niekorzystnie na funkcje układu trawiennego.

– Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na układ pokarmowy i zmniejsza ryzyko powstawania wzdęć.

– Bardzo istotnym elementem wpływającym na powstawanie gazów jelitowych są nasze nawyki dietetyczne. Jedną z przyczyn zalegania gazów może być spożywanie pokarmów zawierających mleko przez osoby dotknięte nietolerancją laktozy. Jest to jedna z pierwszych dolegliwości, które należy wykluczyć u osoby uskarżającej się na częste wzdęcie brzucha.

– Nawet jeśli nie cierpimy na nietolerancję laktozy, należy uważać na pokarmy szczególnie predysponujące do nadprodukcji gazów jelitowych. Do najczęściej wymienianych tego typu produktów należą: fasola, zielony groszek, kapusta, brokuły, cebula, orzechy, awokado, banany, a także tłuste, smażone potrawy. Każdy organizm jest jednak inny i to, jakie potrawy wywołują wzdęcia jest kwestią indywidualną. Z pewnością warto unikać pokarmów, na które nasz organizm reaguje nadprodukcją gazów, a przynajmniej ograniczyć ich ilość. Dobrym pomysłem jest z kolei używanie podczas przygotowywania posiłków ziół takich jak mięta, imbir, koper włoski, rumianek, anyż i kminek. Przyprawy te nie tylko wpływają korzystnie na nasz układ pokarmowy, ale w odpowiednich proporcjach mogą znacząco poprawić smak potraw.

– Jeżeli wzdęcia mimo wszystko wystąpią, warto łagodzić odczuwany dyskomfort za pomocą takich środków jak kapsułki z symetykonem. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w jelitach, co ułatwia ich usuwanie oraz wchłanianie przez nabłonek układu pokarmowego.

Wzdęcia to problem znacząco zmniejszający nasz komfort, dlatego nie warto zwlekać z wprowadzaniem zmian, które skutecznie poprawią jakość naszego życia i pozwolą nam się cieszyć z wymarzonego, płaskiego brzucha.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ