Pierwsza wizyta z psem u weterynarza. O co zapytać?

0
1626
Pierwsza wizyta z psem u weterynarza. O co zapytać?

Mały szczeniak nie powinien długo czekać na pierwsze odwiedziny u weterynarza. Najlepiej udać się do lekarza jak najszybciej. Dowiedz się, o co koniecznie należy zapytać podczas pierwszej kontroli.

Pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest wydarzeniem dość stresującym – zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Warto się do niej dobrze przygotować, aby uniknąć nadmiaru emocji i niepotrzebnych wrażeń.

Jak przygotować psa do pierwszej wizyty u weterynarza?

Pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym powinna być jak najmniej stresująca dla szczeniaka. Najlepiej wybrać termin, który zaoszczędzi zwierzęciu długiego oczekiwania w kolejce. Najwięcej pacjentów przyjmowanych jest w godzinach popołudniowych oraz w weekendy. Aby kontrola odbyła się bez nadmiernych tłumów, najlepiej odwiedzić gabinet weterynaryjny w dzień powszedni w godzinach pracy, np. około godz. 12.

W czasie oczekiwania warto wynagradzać psa za spokojne i grzeczne zachowanie, co zapewni mu pozytywne skojarzenia z weterynarzem. Podczas pierwszej wizyty można poprosić lekarza, aby po prostu pogłaskał i delikatnie zbadał psa. Dopiero przy kolejnym spotkaniu zastosuje sprzęt weterynaryjny i poda szczepionki. Zazwyczaj specjalista sprawdza także sierść pod kątem obecności pasożytów. Pierwszą wizytę w gabinecie warto zakończyć nagrodą dla psa. Skojarzenie to zachęci pupila do odbycia kolejnej kontroli.

O co zapytać w gabinecie?

Odwiedzając gabinet weterynaryjny, należy przede wszystkim poprosić lekarza o dokładne scharakteryzowanie problemów zdrowotnych najczęściej występujących u osobników danej rasy. Właściciele coraz częściej sami poszukują informacji o możliwych chorobach dziedzicznych u swojego psa. Dzięki temu podczas wizyty u weterynarza lepiej wiedzą, o co należy pytać. Warto przede wszystkim dowiedzieć się, jak rozpoznać wszelkie niepokojące zmiany i nieprawidłowości.

Odwiedzając po raz pierwszy gabinet weterynaryjny, należy też zapytać o proponowane terminy szczepień. Osobną kwestią pozostają pytania o ceny badań kontrolnych. Zazwyczaj standardowa wizyta u weterynarza kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, lekarz może już podczas pierwszego spotkania podać odpowiedni dla wieku psa preparat na robaki.

Jak wygląda kalendarz szczepień?

Poza wścieklizną, szczeniak powinien być uodporniony na różne choroby zakaźne. Pierwsze szczepienie jest przeciwko nosówce i parwowirozie, a drugie i trzecie także przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby Rubartha oraz parainfluenezie – adenowirusowi powodującemu kaszel kenelowy. Zwierzęcia zarobaczonego nie powinno się szczepić, dlatego robi się to jedynie po udanym odrobaczeniu. Lekarz może wówczas zaproponować odpowiedni kalendarz szczepień. Odrobaczenie powinno się odbyć przynajmniej na tydzień przed odbyciem szczepienia. W ten sposób wytworzyć można prawidłową odporność i zapewnić szczepionce skuteczność działania. W przeciwnym razie psu można poważnie zaszkodzić. O kwestie związane z odrobaczeniem również warto podpytać weterynarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ