Pieczenie pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

0
1989

Pieczenie w okolicy pochwy może być spowodowane wieloma czynnikami – zakażeniem pasożytniczym, bakteryjnym lub grzybiczym, a nawet reakcją alergiczną. Jak skutecznie poradzić sobie z nieprzyjemną dolegliwością i kiedy należy udać się do specjalisty-ginekologa?

Grzybica pochwy

Według ginekologów grzybicy pochwy sprzyjają nie tylko zaniedbania w higienie osobistej, ale również zbyt częste podmywanie okolic intymnych, używanie perfumowanych wkładek higienicznych czy podpasek, korzystanie z tamponów, wizyty na basenie oraz noszenie bielizny wykonanej z syntetycznych i nieprzepuszczających powietrza tkanin. To wszystko może spowodować pieczenie pochwy, a także wystąpienie obfitych upławów. Grzybicę powodują drobnoustroje z gatunku Candida Albicans, z którymi mogą poradzić sobie jedynie specjalistyczne leki oraz globulki dopochwowe. Masz problem z wydzieliną z pochwy, która przybiera grudkowatą postać? Odczuwasz pieczenie pochwy? Skonsultuj się z ginekologiem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Zakażenie bakteryjne

Świąd i pieczenie w okolicach pochwy może być także spowodowane bakteriami Coli, które są wyjątkowo groźne dla zdrowia każdej kobiety – wraz z rozwojem choroby przenikają do szyjki macicy. Innym objawem zakażenia bakteryjnego jest zmiana konsystencji, koloru oraz zapachu śluzu z pochwy – w czasie infekcji może przybierać rybi zapach oraz zielonkawe zabarwienie. Jeśli zauważyłaś takie symptomy, jak najszybciej skontaktuj się w ginekologiem, bowiem jedynie odpowiednie antybiotyki mogą zahamować rozwój bakterii.

A może reakcja alergiczna?

Pieczenie pochwy nie zawsze jest spowodować przez infekcję – czasem inne czynniki mogą dawać nieprzyjemne objawy. Ginekolodzy podkreślają, że świąd może wywołać również używanie niektórych środków myjących, a nawet proszku do prania czy perfumowanego papieru toaletowego. Do wystąpienia pieczenia w okolicach intymnych mogą też przyczynić się niektóre rodzaje lubrykantów używanych do nawilżania pochwy w czasie stosunku.

Chcesz odpowiednio zadbać o florę bakteryjną pochwy? Sprawdź porady dostępne na stronie www.lactovaginal.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ