Coraz częściej ostatecznym wyborem dla inwestorów decydujących się na budowę własnego domu są projekty domów parterowych. Dlaczego cieszą się taką popularnością i kto wybiera je najczęściej? Przyjrzyjmy się modzie na ParteroweLove.

Dom przy Przyjemnej 30 bis
Dom przy Przyjemnej 30 bis – www.galeriadomow.pl

Bliżej natury – dom otwarty na świat.

Dom parterowy to harmonia budynku i ogrodu. Na jednej płaszczyźnie rozgrywają się tu codzienne aktywności domowników. Przemyślany projekt domu parterowego bierze to pod uwagę. Komunikacja z zieloną strefą przydomową powinna być maksymalnie ułatwiona. Szerokie przeszklenia, przesuwne drzwi tarasowe, szklane witryny – to wszystko sprawia, że wnętrze parterowego domu otwiera się na ogród, tworząc z nim jedną, spójną całość. Aby jedność z naturą była jeszcze bardziej zachowana warto wykorzystać tzw. miejsca pośrednie – ganek, taras, zadaszoną altanę. Stylowo urządzone stają się przedłużeniem wnętrza. Możemy tu odpocząć, zrelaksować się i cieszyć bliskością natury jeszcze pełniej niż w domu. Parterowy dom z zadaszonym tarasem, czy elegancką pergolą zaciera granice między wnętrzem i zewnętrzem. Tu i tu możemy czuć się swobodnie, bo jesteśmy u siebie – działka to część większej całości, którą nazywamy domem.

Dom przy Pastelowej 16 bis
Dom przy Pastelowej 16 bis – www.galeriadomow.pl

Bliżej siebie – pełna integracja rodziny.

Projekty domów parterowych częściej wybierają osoby, które planują w najbliższej przyszłości powiększenie rodziny. Parterowy dom, z racji nieobecności schodów, jest bezpieczniejszy dla małych dzieci. Nie musimy się przez pół dnia martwić, czy nasze pociechy nie forsują akurat schodów i nie wspinają się na barierkę (bo to prawdziwe wyzwanie dla maluchów – jak wiadomo zakazane intryguje jeszcze bardziej)

W domach parterowych, szczególnie tych z otwartą przestrzenią dziennego pobytu, mamy dzieci pod stałą kontrolą. Mogą swobodnie bawić się w salonie, w czasie, gdy my przygotowujemy posiłek w kuchni. To ewidentny plus takiego wyboru. Parterowe domy zmuszają nas niejako przez swoją konstrukcję do bycia razem. Nie możemy tu uciec przed sobą na poddasze. Możemy jedynie zamknąć się w swoim pokoju. Nie jest jednak tak, że nie mamy w ogóle prywatności. Dobry projekt domu pozwala oddzielić strefę pobytu dziennego od zacisznej strefy nocnej. Nie jest to, jak w przypadku domów z poddaszem, tak wyraźny podział, lecz pożądana cisza i spokój są również do osiągniecia w domach parterowych. W zależności od projektu pokój rodziców lokalizowany jest albo na początku strefy nocnej, zaraz przy części dziennej, albo na samym końcu korytarza. Pokój przy salonie pozwala kłaść się spać najpóźniej, bez zakłócania ciszy reszty domowników. Sypialnia na uboczu daje możliwość oddzielenia jej od reszty domu na przykład łazienką, co wzmaga poczucie prywatności.

Jeszcze lepszym pomysłem dającym większy komfort rodzicom jest wybór domu, który przewiduje sypialnie małżeńską w stylu master bedroom, czyli z prywatną łazienką i garderobą. Wtedy spokój i ciszę mamy gwarantowaną i omijamy poranne kolejki do łazienki. Parterowy dom to doskonały integrator rodziny, który jednocześnie zapewnia pożądaną intymność wtedy, gdy jest ona niezbędna.

Dom przy Makowej 5 bis
Dom przy Makowej 5 bis – rzut parteru

Potencjał do odkrycia.

Projekty domów parterowych są wysoko cenione za jeszcze jeden aspekt swojej budowy. Chodzi o poddasze. Z reguły określane jako nieużytkowe, jednak zawsze możliwe do zagospodarowania. Każdy dom przecież je posiada (o ile nie jest pokryty płaskim dachem). To miejsce służące jako magazyn, czy pomieszczenie gospodarcze, ma ogromny potencjał, który możemy wykorzystać w dowolnej chwili. Jeśli będzie nam potrzebny lokal na działalność gospodarczą, mamy go pod ręką (a w zasadzie nad głową). Gdy powiększy się nam rodzina i miejsca będzie trzeba więcej, również możemy pomyśleć o poddaszu. Projekty domów parterowych z reguły nie posiadają schodów, lecz na każdym etapie użytkowania można takie schody doprojektować. Adaptacja będzie w tym wypadku polegać na ustaleniu miejsca na wspomniane schody i doświetleniu powierzchni poddasza, albo połaciowymi oknami, albo oknami w ścianach szczytowych (jeśli jest to dom z dachem dwuspadowym). Dobrze zagospodarowane poddasze może znacznie powiększyć powierzchnię użytkową naszego domu, a przez to również korzystnie wpłynie na jego wartość.

Jeśli nie mamy wielkich planów, co do poddasza, możemy wykorzystać je na miejsce relaksu, lub realizacji swoich pasji. Stół do gry w bilard, piłkarzyki, lub pracownia plastyczna – na pewno nie braknie nam pomysłów, jak ciekawie zagospodarować ekstra przestrzeń.

Dom przy Bukowej 28
Dom przy Bukowej 28 – www.galeriadomow.pl

Projekty domów parterowych, szczególnie te niewielkie, są tanie i szybkie w budowie. To pewniaki, z którymi poradzi sobie każdy domowy budżet przygotowany do realizacji inwestycji. Są minimalistyczne, choć mieszczą w sobie naprawdę wiele, eleganckie i nowoczesne. Najlepsze projekty domów parterowych posiadają rozwiązania ekologiczne zwiększające energooszczędność budynku. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czy systemy instalacji solarnych to nowoczesne patenty pozwalające zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Prosta forma, zwarta bryła i łatwa konstrukcja powodują, iż niewielkie domy parterowe to trafny wybór, gdy chcemy zamieszkać we własnych czterech ścianach możliwie najmniejszym kosztem.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ