Odciski na stopach- jak łatwo się ich pozbyć?

0
1594
odciski na stopach

Już w zasadzie można czekać na wiosnę. Każdy lubi ten pierwszy powiew świeżego powietrza. Chciałabyś wtedy włożyć letnie, odkryte sandałki, ale niestety na Twoich stopach pojawiły się nieestetyczne oraz niepożądane odciski? A czy wiesz, że mogą one niestety spowodować stan zapalny? Dowiedz się więc, jak szybko, a także bardzo skutecznie pozbyć się tak zwanych modzeli i nagniotków, a także jak można im zapobiegać w przyszłości. Profilaktyka jest bowiem najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych odcisków.

 

Powstanie modzeli

 

Odciski na stopach to takie niewielkie zgrubienia, które zazwyczaj powstają po prostu na skutek nadmiernego rozrostu naszego naskórka. Do ich powstania przyczyniają się: ucisk oraz tarcie. Te oba problemy mogą być spowodowane na przykład zbyt małym obuwiem. W takiej sytuacji niedokrwiony, a w konsekwencji obumarły naskórek, zamiast szybko się złuszczać, formuje się w nieestetyczne i charakterystyczne narośla, a następnie tworzy odciski. Te odciski nie tylko jednak szpecą, ale także  bolą.

Taki odcisk na stopie przybiera często postać modzelu albo nagniotka. Nagniotki są to drobne oraz twarde zrogowaciałości i występują najczęściej na palcach. Jeśli właśnie obecnie Ci doskwierają, zapewne trochę sama jesteś sobie winna. Może to być spowodowane  noszeniem ładnego, ale niekoniecznie wygodnego obuwia – może być ono nieco przyciasne albo też źle dopasowane. W niektórych sytuacjach jednak za nagniotki odpowiada nasza indywidualna nieprawidłowa budowa stopy (różnego rodzaju nierówności kostne, haluksy, krzywe palce, słabe ukrwienie stóp). W momencie kiedy zrogowaciały naskórek już narasta, zostaje on„wgnieciony” w struktury naszej zdrowej skóry. W tego efekcie kształtują się bardziej wystające zgrubienia, których niepożądany rdzeń wgłębia się w nasze ciało. Kiedy często chodzisz, korzeń takiego nagniotka wpija się w Twoją stopę oraz wywołuje ból.

 

odciski na stopachWygląd odcisków

 

Modzele natomiast są to duże i płaskie, zwykle występują w większych zbiorowiskach. Zrogowaciały naskórek przybiera w tym wypadku żółtawą barwę, ale jest stosunkowo miękki. Tego rodzaju odciski nie mają przecież wyraźnie zarysowanych granic, a formują się w na skutek bardzo nierównych obciążeń stopy. Jeśli więc chodziłaś ostatnio w jakichś ulubionych szpilkach – pewnie to właśnie one ponoszą winę za powstałe modzele na stopach. Czasami tego rodzaju zrogowacenia wynikają też z nieprawidłowego sposobu chodzenia albo powstają pod wpływem jakiegoś większego przeciążenia. Mogą też bardziej doskwierajać osobom otyłym. Jeżeli je zaniedbasz i po prostu pozwolisz bezkarnie rosnąć, przyczynić się mogą do różnych dolegliwości – poczujesz ból przy nacisku. Najlepiej więc już teraz schowaj szpilki na dno swojej szafy i po prostu załóż bardziej wygodne obuwie. W przeciwnym razie może rozwinąć się stan zapalny, który często przecież bywa wyjątkowo nieprzyjemny, a także bolesny – będziesz bardzo cierpiała przy wykonywaniu każdego stąpnięcia.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zapobiegaj odciskom każdego dnia. Noś dopasowane, ale funkcjonalne obuwie, które jest bardzo wygodne i nie uciska bez sensu Twoich stóp. Nie ubieraj też ciasnych skarpetek albo rajstop. Kiedy natomiast zauważysz albo wyczujesz jakieś nawet najmniejsze zgrubienie na swojej stopie, opatrz je dokładnie i ochroń przed niepotrzebnym uciskiem. W aptece znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju specjalnych plastrów, a także wielu poduszeczek czy też specjalnych wkładek, które osłonią Twoje stopy. Nie zapominaj również o bardzo systematycznej, właściwej higienie oraz prawidłowej pielęgnacji stóp. Stosuj w zasadzie każdego dnia specjalne kremy zmiękczające oraz odżywcze, np. z dużą zawartością mocznika. Ponadto, co kilka dni wykonuj sobie peeling naskórka (nawet 2-3 razy w tygodniu). Jeśli taki zrogowaciały naskórek szybko jednak przyrasta, to po prostu używaj specjalnych tarek do jego usuwania. Dbaj także o czystość swoich nóg, zwłaszcza latem, a po każdym myciu nakładaj jakieś preparaty nawilżające, np. kremy.

 

Jak usuwać?

 

Jeśli jeszcze odcisk na Twojej stopie nie jest zbyt duży, prawdopodobnie wystarczą różne domowe metody, aby się go swobodnie pozbyć. W każdej aptece kupisz specjalne preparaty, mogą być one w płynie, w żelu albo w postaci plastrów. Tego rodzaju plastry zwykle szybko łagodzą takie nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki zawartemu w nich kwasowi salicylowemu czy mlekowemu zmiękczają one także zrogowaciały naskórek oraz chronią przed szkodliwym uciskiem. Natomiast plastry, należy trzymać na stopie tak długo, aż rozmiękczą Twój odcisk na tyle, byś mogła go następnie bez problemu usunąć. Płyn czy żel nakładaj nawet 2 razy na dobę. Modzeli pozbędziesz się natomiast przy pomocy takiej specjalnej tarki. Zanim jednak zaczniesz je ścierać, namocz swoje stopy w wodzie z dużym dodatkiem soli albo mydła. Wtedy taki zabieg przebiegnie łatwiej oraz sprawniej.

Jednakże kiedy pomimo szczególnej ostrożności odciski wracają i to na dodatek w tym samym miejscu – pora udać się do specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ